› polityka
12:05 / 08.10.2015

Co się dzieje z Młodzieżową Radą Miasta?

Co się dzieje z Młodzieżową Radą Miasta?

fot. Monika Borkowska

To miał być głos młodych osób z Elbląga w Urzędzie Miejskim. O MRME jednak mało słychać. Do naszej redakcji dotarły informacje, jakoby Radni niezbyt angażowali się w działalność Rady. Nasz rozmówca zwraca uwagę na m.in. nieobecność młodych Radnych podczas Sesji co powoduje, że nie można przegłosować żadnych uchwał ani tym bardziej zmienić statutu. Nie pozostało nic innego, jak tylko sprawdzić te informacje.

„Na własną rekę” odwiedziliśmy oficjalny profil Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg w portalu społecznościowym Facebook. Powinno to być główne źródło informacji – kto z młodych ludzi w dzisiejszych czasach nie posiada „fejsa”? W odpowiedzi z Urzędu Miejskiego również czytamy, że „aktualności dotyczące działalności MRME znajdziemy na ich profilu”.

A na nim ostatni wpis pochodzi z... 24 września. Traktuje o „wyborach uzupełniających” w I oraz III Liceum Ogólnokształcącym. To kolejny sygnał, który potwierdza informacje o problemach związanych z aktywnością Radnych.

Jeszcze wcześniejszy wpis – dopiero 9 czerwca, wcześniejszy – 28 maja. Trudno tu mówić więc o jakiejkolwiek systematyczności. Jeżeli mówimy o historii wpisów z maja – zero zastrzeżeń. Informacje o działalności pojawiały się praktycznie w każdym tygodniu.

Ale to przecież tylko Internet. Zwróciliśmy się więc z kilkoma pytaniami do Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim. To właśnie on sprawuje „pieczę” nad Młodzieżową Radą Miasta (a nie Biuro „dorosłej” Rady jak dotychczas przypuszczaliśmy).

Pierwsze pytanie dotyczyło zadań MRME. Z przesłanej do nas odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że Rada składa się z 18 radnych wybranych z dziewięciu elbląskich szkół średnich.

(…) reprezentowanie głosu młodzieży w Naszym mieście i przedkładanie go radzie miasta, jak również działanie we własnym zakresie, poprzez organizacje eventów, spotkań, imprez i konferencji.

Jest dziewięć celów działania MRME m.in. rozwijanie idei Samorządności wśród młodzieży, reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji rządowych czy też promocja kultury. Departament jednocześnie zaznaczył, że wyłącznie wspiera działania MRME, ale nie ma wpływu na program oraz sposób realizowania działań Rady.

No właśnie – działalność MRME. Po raz ostatni nasza redakcja spotkała czwórkę Radnych podczas próby zorganizowania akcji rozdawania jabłek na Starym Mieście z okazji Światowego Dnia Jabłka. Niestety, cała akcja nie wypaliła, ponieważ, pomimo zapewnień, na miejscu spotkania nie stawiło się większość Radnych. Również wtedy poinformowano nas, że w MRME aktywnie udziela się tylko pewna grupa osób, natomiast inni nie są zbyt zainteresowani działalnością MRM.

Działalności część dalsza. W przesłanej do naszej redakcji odpowiedzi na pytania czytamy, że MRME uczestniczyła w bieżącym roku w zorganizowaniu kilku przeróżnych imprez. Był to m.in. Dzień Dziecka, kiedy to młodzi Radni oprowadzali grupy dzieci po zakamarkach ratusza czy też konferencja „Biznes. Po prostu” mówiąca o pierwszych krokach w biznesie. Była również działalność charytatywna w ramach Szlachetnej Paczki. Ale to nie wszystko.

Radni planują również organizację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, gdzie wraz ze Stowarzyszeniem Elbląg Europa radni MRME zorganizują kilka eventów. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że o MRME praktycznie nie słychać. Do elbląskich redakcji nie docierają informacje na temat ich działalności, nie mamy nawet okazji, aby przejść się na miejsce np. organizowanej przez młodych konferencji. Profil na Facebook'u zamarł.

A czasu na zdecydowane kroki jest coraz mniej. Rada została powołana 3 grudnia 2014 roku na okres 2 lat. Półmetek więc za nimi. Szkoda, ażeby ostatni głos Młodych Ludzi umarł w tym mieście.

9
2
oceń tekst 11 głosów 82%