› poradnik
13:22 / 07.01.2020

Co to jest streaming?

Co to jest streaming?

Każdy, kto doświadczył ery kaset VHS, pamięta jak w latach 90 utrudniony był dostęp do treści wideo. Wypożyczenie filmów fabularnych, kreskówek, seriali telewizyjnych czy filmów krótkometrażowych wymagało, w porównaniu z dniem dzisiejszym, długiego czasu i nakładu finansowego. Późniejsze przejście na mniejsze nośniki, takie jak płyty CD i DVD, znacznie zmodernizowało rynek, torując drogę do digitalizacji treści. Aby oglądać filmy przesyłane strumieniowo, wystarczy wejść na dedykowaną platformę i wybrać zawartość wybraną z proponowanego banku tytułów. Ale jak tak naprawdę działa streaming?

Możesz porównać transmisję strumieniową filmu z taśmą VHS. Podczas odtwarzania taśmy VHS każda sekunda wideo i audio jest skanowana kawałek po kawałku. Dzieje się tak podczas oglądania transmisji strumieniowej filmu, co oznacza, że ​​wszelkie przerwy nagle zatrzymują lub kończą oglądanie filmu.

Jeszcze parę lat temu aby obejrzeć film lub odtworzyć piosenkę na komputerze, musieliśmy go najpierw pobrać. Dzisiaj to przeszłość. Przesyłane strumieniowo treści multimedialne nie są całościowo pobierane na komputer, ale zawartość przesyłana jest kawałek po kawałku w czasie rzeczywistym i nie zajmuje pamięci na urządzeniu. Informacje docierają na komputer w sposób ciągły.

Podczas przesyłania strumieniowego filmu lub utworu komputer pobiera i dekoduje fragmenty pliku multimedialnego w czasie rzeczywistym. Jeśli masz szybkie połączenie internetowe, plik można pobrać całkowicie przed zakończeniem oglądania, dlatego przesyłanie strumieniowe może czasem być kontynuowane bez przerw, nawet jeśli Internet zostanie przerwany.

Aby przyspieszyć pobieranie, można skorzystać z usługi VPN, np. VPN Chrome, jeśli korzystamy z przeglądarki Google. Poza poprawą jakości połączenia internetowego, usługa zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. Innym sposobem jest wykorzystanie darmowych programów, które mierzą wykorzystanie przepustowości, takich jak NetMeter, BitMeter II Codebox Software i FreeMeter Bandwidth Monitor. Niektóre zapory i niektórzy dostawcy usług internetowych sami podają ilość wykorzystanych danych.

Pobieranie plików zużywa limit przepustowości, który może być ograniczony do stałej liczby gigabajtów miesięcznie. Słuchanie muzyki może zużywać około 0,5-1,0 megabajtów na minutę, a oglądanie zwykłych filmów z YouTube - około 4-5 megabajtów na minutę, w zależności od jakości.

Ponieważ użytkownicy korzystają z różnej jakości Internetu, niektóre usługi oferują różne poziomy jakości dla różnych połączeń internetowych. Na przykład na YouTube można wybrać strumieniowe przesyłanie filmów o niskiej, średniej i wysokiej jakości zarówno przez użytkowników telefonów komórkowych, jak i użytkowników Internetu szerokopasmowego. Wysokiej jakości filmy (320 x 240 pikseli) mają mniejszą rozdzielczość na telefony niż filmy niskiej jakości na komputery PC (400 x 226 pikseli), ponieważ telefony mają mniejsze ekrany.

Chociaż perspektywa zapewniania użytkownikom natychmiastowego odtwarzania może być atrakcyjna, przesyłanie strumieniowe wideo działa tylko wtedy, gdy dostępne jest połączenie internetowe. Jeśli połączenie internetowe odbiorcy zostanie przerwane w trakcie odtwarzania lub będzie musiał oglądać treści w trybie offline, strumieniowanie nie zadziała. Dlatego też rozwiązaniem może okazać się zaoferowanie użytkownikom zarówno możliwości przesyłania strumieniowego, jak i opcji pełnego pobrania pliku wideo.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%