› poradnik
12:41 / 13.01.2020

Co warto wiedzieć o montażu rynien?

Co warto wiedzieć o montażu rynien?

Poprawny montaż systemu rynnowego jest kluczowy, by z budynku można było poprawnie odprowadzać wodę, śnieg czy lód. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas mocowania rynien i jakie są najczęściej popełniane błędy dekarskie.

Zasady montażu

Sposób montażu zależy od modelu rynny. Mimo iż wszystkie pełnią tę samą funkcję, to jednak każdy system zakłada się nieco inaczej. Z tego powodu warto wcześniej dokładnie poznać zalecenia producenta i zastosować się do nich. Oprócz rynien w skład zestawu wchodzą także rury spustowe, które zazwyczaj trzeba przyciąć ‒ służą do tego nożyce do blachy lub brzeszczot. Pamiętajmy również, by system rynnowy nie był wysunięty ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od pokrycia dachowego. Dekarze montują go tak, by wystawał na odległość około połowy swojej szerokości. Umożliwi to poprawne zbieranie wody deszczowej. Z kolei zbyt nisko lub zbyt wysoko zamontowany system rynnowy nie będzie w stanie jej zbierać i nastąpi przelewanie a w przypadku intensywnych opadów deszczu nawet zerwania całego systemu.

Proces montażu systemu rynnowego przebiega zazwyczaj w ten sposób:

  1. Przykręcenie haków rynnowych do deski okapowej, krokwi, łat lub ściany. Odległość między hakami powinna wynosić od 50 do 70 cm – w zależności, czy w naszym rejonie występują duże, czy niewielkie opady śniegu. Więcej haków przykręcamy w pobliżu rur spustowych, łączników i narożników.
  2. Po skróceniu rynien do pasującej długości można przystąpić do ich montażu. Po włożeniu ich w specjalne uchwyty należy połączyć je przy użyciu złączek zatrzaskowych. Pamiętajmy, że system rynnowy pod wpływem temperatury będzie zmieniał swój rozmiar, więc dopilnujmy, aby jego krawędź stykała się ze znaczkiem znajdującym się wewnątrz złączki.
  3. W ostatnim etapie należy zamontować zaślepki i leje spustowe i przystąpić do założenia rur spustowych. Rury spustowe przeważnie przymocowuje się do ściany domu.
     

Najczęstsze błędy występujące przy montażu systemów rynnowych

  • Brak zabezpieczeń śniegowych – są szczególnie potrzebne w domach z dużymi i niestromymi dachami. Brak takich zabezpieczeń, nazywanych śniegołapami, prowadzi często do zniszczenia systemu rynnowego przez zalegający w nich śnieg. Właściciele takich domów często nie montują również instalacji przeciwoblodzeniowych, których zadaniem jest rozpuszczanie śniegu.
  • Brak odpowiedniej liczby rur spustowych i lejów – skutkuje to przelewaniem się wody z rynien, co jest szczególnie uciążliwe podczas intensywnych opadów deszczu.
  • Niepoprawny montaż obróbek blacharskich – wszelkie uchybienia z tym związane prowadzą do rozszczelnienia systemu rynnowego i okapu. Wówczas okap jest narażony na zniszczenie. Poprawnie zamontowane obróbki blacharskie powinny łączyć różne elementy na końcu dachu.

Zbyt szeroki rozstaw haków – optymalna szerokość pomiędzy poszczególnymi hakami nakrokwiowymi powinna wynosić nie więcej niż 60 cm. Gdy będą rozstawione szerzej, wówczas system rynnowy zerwie się pod ciężarem śniegu, lodu czy deszczu. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%