› poradnik
11:58 / 06.04.2021

Co warto wiedzieć o ościeżnicach?

Co warto wiedzieć o ościeżnicach?

Wybierając drzwi wewnętrzne, skupiamy się przede wszystkim na ich wyglądzie. Zwracamy uwagę na kolor, styl oraz estetyczne wykończenie. Często jednak zupełnie zapominamy o ważnych elementach konstrukcyjnych, takich jak ościeżnice. Zobaczmy zatem, co warto wiedzieć o ościeżnicach i co sprawdzi się lepiej – drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną czy stałą?

Ościeżnica drzwi – dlaczego wybór ma znaczenie?

Kiedy już decydujemy się na zakup nowych drzwi wewnętrznych, myślimy przede wszystkim o wyborze skrzydła. Nie jest przecież tajemnicą, że drzwi są ważnym elementem aranżacji, podkreślającym styl naszych wnętrz. Jeśli jednak zależy nam na estetycznym i spójnym wykończeniu, powinniśmy też pomyśleć o ościeżnicach.

Warto pamiętać, że futryna drzwi wpływa nie tylko na ich funkcjonalność, ale i na estetykę domowej przestrzeni. Co warto wiedzieć o ościeżnicach, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu?

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą. Co mamy do wyboru?

Pierwszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest odpowiedź na pytanie drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną czy stałą? Czym różnią się te dwa rozwiązania? Ościeżnica drzwi stała to klasyczny model, który świetnie sprawdza się w nowoczesnej architekturze. Można stosować ją tam, gdzie grubość ścian mieści się w standardowym przedziale od 6 do 10 cm. Futryny tego rodzaju przeważnie jednak nie posiadają opasek, a łączenia ze ścianą trzeba maskować za pomocą ozdobnej listwy.

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną to teraz znacznie popularniejsze rozwiązanie. Sprawdzi się ono wszędzie tam, gdzie ściany mają niestandardową grubość, na przykład w kamienicach. Futryny te są już wyposażone w opaski maskujące, a także inne dodatki, takie jak frezowania czy ozdobne cokoły.

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną czy stałą?

Oba rozwiązania mają swoje zalety. Regulowana ościeżnica drzwi wewnętrznych składa się z trzech elementów – dwóch pionowych oraz jednego poziomego. Jest więc zdecydowanie łatwiejsza do montażu i zapewnia estetyczne wykończenie. Wybierając ten model, nie musimy też stosować żadnych dodatkowych elementów ozdobnych czy maskujących.

A jednak drzwi z ościeżnicą regulowaną mają też pewne ograniczenia. Nie mogą być montowane w drzwiach znajdujących się na styku ścian prostopadłych, gdzie nie zmieszczą się opaski maskujące. Drzwi z futryną stałą lepiej sprawdzą się też w mniejszych wnętrzach. Są subtelniejsze i nie przytłaczają niewielkich wnętrz.

Ukryta ościeżnica drzwi – modne rozwiązanie

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się drzwi z ukrytą ościeżnicą. To idealne rozwiązanie, jeśli chcemy zamontować drzwi tak, by nie rzucały się w oczy. Drzwi tego typu posiadają aluminiową, chowaną w ścianę futrynę, która widoczna jest dopiero po otwarciu drzwi.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że drzwi niemal zlewają się ze ścianą i tworzą z nią jednolitą płaszczyznę. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, pokrywając drzwi podobnie jak ścianę, na przykład tapetą albo drewnem. Dzięki temu jeszcze lepiej wkomponują się w płaszczyznę ściany i staną praktycznie niewidoczne.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%