› bieżące
11:41 / 22.03.2012

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?

Z roku na rok, składki ubezpieczenia OC rosną. Dzięki zniżkom za bezszkodową jazdę, podwyżki składek OC mogą być mniej dotkliwe dla naszego portfela.

Wielu z nas nie wie, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają składkę OC. Uważa się, że wysokość składki zależy od wartości auta i pojemności jego silnika. Nie jest to jednak prawdą. Istnieje jeszcze sporo zmiennych, które mogą sprawić, że np. młody kierowca po kilku stłuczkach, jeżdżący małym, tanim samochodem, zapłaci większą składkę OC niż kierowca z długim stażem, bez przeszłości wypadkowej, poruszający się na co dzień drogą limuzyną. Przyjrzyjmy się tym zasadom.

Wiek i doświadczenie kierowcy

Wpływ na cenę ubezpieczenia mają m.in.: rodzaj pojazdu, parametry techniczne samochodu i jego przeznaczenie, miejsce rejestracji, wiek kierowcy lub właściciela pojazdu oraz okres posiadania przez niego prawa jazdy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwiększają składkę za OC dla młodych kierowców. Kierowca, który dopiero co otrzymał prawo jazdy, nie ma doświadczenia w kierowaniu pojazdem, a co za tym idzie, ryzyko spowodowania wypadku jest duże. Ponadto młodzi kierowcy częściej bywają lekkomyślni i nieprzewidywalni za kierownicą.

Jeździsz bezpiecznie – płacisz mniej

Kolejnym elementem wpływającym na wysokość składki z OC jest nasza historia ubezpieczenia. Za każdy rok bezszkodowej jazdy naliczane są zniżki. Zazwyczaj za każdy rok otrzymamy od 5% do 10% zniżki, a w sumie możemy “uzbierać” aż do 60%. Niestety każda szkoda wiąże się z utratą pewnych zniżek.

Wysokość zniżki za bezszkodową jazdę uzależniona jest od stosowanej przez dane T.U. tabeli klas Bonus Malus. Każdy rok bezszkodowej jazdy w AXA DIRECT wiąże się z tym, że składka na kolejny rok wyliczana jest według klasy Bonus/Malus wyższej o jeden poziom niż w minionym okresie. Każda szkoda obniża natomiast poziom klas Bonus/Malus o dwa poziomy – mówi Jacek Rink, Specjalista ds. Ubezpieczeń w AXA DIRECT.

Reguła jest prosta: kto jeździ bezpiecznie, płaci mniej.

Firmy lubią także lojalnych klientów. Jeśli trzymamy się jednej firmy ubezpieczeniowej, możemy liczyć, że zostanie to docenione i ubezpieczyciel zaproponuje zniżkę za kontynuację. Za ubezpieczenie w jednej firmie drugiego lub większej liczby samochodów, również możemy liczyć na bonus. Za ubezpieczenie drugiego i kolejnych samochodów w AXA DIRECT Klient otrzyma 5% dodatkowej zniżki – mówi Jacek Rink.

Jeśli jednak zechcemy zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, trzeba pamiętać, że jesteśmy łakomym kąskiem, bo konkurencja nie próżnuje. Jeśli podczas wielu lat korzystania z usług jednej firmy wypracowaliśmy np. 50% zniżki, w przypadku zmiany ubezpieczyciela otrzymamy co najmniej taką samą zniżkę jak dotychczas. Musimy jednak naszą bezszkodową jazdę udokumentować. Nie jest to problem – każde towarzystwo ma obowiązek wystawić zaświadczenie o historii ubezpieczenia. Ponadto coraz więcej ubezpieczycieli umożliwia przenoszenie zniżek z OC na AC.

Wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej ma również sposób jej opłacania. Dzięki płatności jednorazowej możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu procent. Składki rozłożone na raty są droższe.

1
1
oceń tekst 2 głosów 50%