› bieżące
06:36 / 25.07.2013

Co znaleźli studenci z Poznania? Prace archeologiczne w muzeum

Co znaleźli studenci z Poznania? Prace archeologiczne w muzeum

fot. Konrad Kosacz /elblag.net

W muzeum trwają prace pełną parą. Archeolodzy, korzystając z wielkich nieporządków związanych z remontem budynku podzamcza, kontynuują prace odkrywkowe na dziedzińcu. W pracach uczestniczą studenci archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jest to kolejny sezon badań na dziedzińcu Muzeum. W zeszłym roku wykonano wykop, podczas którego odkryto drewniane konstrukcje pochodzące prawdopodobnie z XIII w. Wskazywało by to na konstrukcje należące do pierwszej warowni krzyżackiej jaka powstała na tych terenach.

Obecnie w bliskim sąsiedztwie zeszłorocznego wykopu powstał nowy. Jest on o wymiarach 12 x 8 m i głęboki na ponad 4 metry. Na dzień dzisiejszy dno wykopu osiągnąło poziom 0 m.n.p.m. Z punktu widzenia szarego oglądacza nie jest on tak atrakcyjny, jak poprzedni wykop. W poprzednim odkryto liczne konstrukcje drewniane. Jednak dla archeologów jest on dosyć istotny, nawet bardziej atrakcyjny.

- Doszliśmy do miejsca granicznego dawnej warowni, więc mamy pewien obraz, jak mogła ona wyglądać – mówią archeolodzy z elbląskiego muzeum, pan dr Mirosław Marcinkowski i Joanna Fonferek. W trakcie prac natrafiono także na fragmenty ceramiki, kości oraz elementy metalowe będące częściami garderoby.

W pracach wykopaliskowych uczestniczą studenci archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbywają oni obowiązkowe praktyki studenckie i pracują nad wykopem od początku lipca. Na zakończenie prac ziemnych będą sporządzać rysunki profili i dokumentację archeologiczną.

Studenci w Elblągu pozostaną do końca sierpnia.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Stanowiska archeologów na drodze 503 zostaną zasypane

23.05.2013 komentarzy 1

To koniec prac archeologicznych na drodze nr 503. Od wczoraj trwa akcja zabezpieczania i zasypywania odkrytych znalezisk. Jak mówią elbląscy archeolodzy, być...

Sensacyjne odkrycia elbląskich archeologów. Takich znalezisk jeszcze nie mieliśmy

24.05.2013 komentarzy 3

Fragmenty nieznanych murów obronnych oraz liczne artefakty. Wyniki poszukiwań zaskoczyły samych archeologów. Odnaleziono elementy nieznanego bastionu, a...

Co odkryli archeolodzy przy Muzeum i drodze nr 503?

08.08.2013

Archeolodzy zakończyli już prace przy dziedzińcu Muzeum. Odkryto gwoździe, okucia książek, pasa i podkowy. Już teraz wiadomo, że zebrany materiał badawczy...

Zdjęcia ilość zdjęć 16