› bieżące
07:56 / 31.12.2013

Co zrobić, aby noc Sylwestrowa nie była dla zwierząt koszmarem?

Co zrobić, aby noc Sylwestrowa nie była dla zwierząt koszmarem?

fot. Konrad Kosacz

Sylwester to jedyna taka noc w roku. Szampan, zabawa, noworoczne życzenia, huki fajerwerków – tak większość z nas świętuje nadejście Nowego Roku. Warto w tym czasie pamiętać o naszych czworonogach. Co należy zrobić aby nasze zwierzęta w miarę komfortowo powitały nowy rok? Informuje lekarz weterynarii Katarzyna Kopyt.

Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu nasz podopieczny boi się sylwestrowych wystrzałów. Z reguły można oswoić psa z niespodziewanym hałasem, należy jednak robić to od najwcześniejszych lat. Gdy zwierzę jest już dorosłe pozostają środki zaradcze. Jeżeli zwierzę bardzo boi się wystrzałów, reaguje nerwowo, poleca się odwiedzić klinikę weterynaryjną. Specjalista poda zwierzęciu odpowiednie środki uspokajające dostosowane do wagi, kondycji oraz wieku zwierzaka.

Na rynku dostępnych jest wiele środków, które działają przeciwlękowo. Są to na przykład obroże z feromonami, feromony do kontaktu, tabletki ziołowe, karmy z dodatkiem substancji pomagających w niepokoju. Jeżeli nasz pupil jest wyjątkowo lękliwy najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym behawiorystą.

Taka pomoc z pewnością pomoże w spokoju spędzić ten czas. Należy jednak odpowiednio wcześniej odwiedzić weterynarza. Środki należy podawać kilka dni przed Sylwestrem. Trzeba wiedzieć jednak, że nie można aplikować ich bez konsultacji. Reakcje zwierząt na leki mogą być różne, a ich nieumiejętne podawanie może zaszkodzić.

Należy również pamiętać, że zwierzęta trzeba wyprowadzać na smyczy. W Sylwestra i Nowy Rok fajerwerki słychać już od rana. Zwierzę bez smyczy może uciec. Co więcej, nawet pies na smyczy, może się z niej zerwać lub wyślizgnąć się z obroży. Nie warto jednak wychodzić z czworonogiem w godzinach, gdy hałas jest największy czyli około północy.

Co roku strażnicy odwożą do schronisk psy, które się zgubiły. Pomimo, że aktualnie większość psów powinno mieć wszczepiony chip to szybszym rozwiązaniem będzie jednak kartka z danymi. Warto aby zwierzę miało do obroży przyczepioną informację o właścicielu, adresem, numerem telefonu. Będzie to szybki sposób na identyfikację psa.

Aby zapewnić spokój w domu należy przygotować mu posłanie w miejscu gdzie czuje się bezpiecznie. Gdy pupil usłyszy pierwsze huki z pewnością schowa się w takim miejscu. Może to być łazienka lub szafa. Nie należy wyganiać go z takiego miejsca.

Z pewnością zwierzę uspokoi obecność właściciela. Jeżeli nie spędzamy Sylwestra w domu można poprosić o pomoc kogoś zaprzyjaźnionego. Dbając o spokój naszych zwierząt sami będziemy lepiej bawić się w Sylwestra.

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%