› zagrożenia i utrudnienia
15:03 / 30.10.2017

Cofka i wysoki poziom wód w rzekach. Aktualna sytuacja w naszym regionie (aktualizacja)

Cofka i wysoki poziom wód w rzekach. Aktualna sytuacja w naszym regionie (aktualizacja)

fot. Marcin Mongiałło

W związku z dużymi, długotrwale utrzymującymi się opadami deszczu oraz wiatrem, który wieje z kierunku pólnocnego, warunki panujące w regionie są trudne. W Elblągu, powiecie elbląskim, Pasłęku, powiecie braniewskim,  powiecie bartoszyckim i powiecie kętrzyńskim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Sytuacja na Wyspie Nowakowskiej i jeziorze Druzno nadal wymaga monitorowania z powodu tzw. cofki z Zalewu Wiślanego.

Trudne warunki hydrologiczne – spowodowane opadami deszczu i silnym północnym wiatrem, który wtłacza wodę z Zalewu Wiślanego do koryt rzek - utrzymują się na jeziorze Druzno i Wyspie Nowakowskiej. Z powodu wysokiego stanu wody zamknięto most pontonowy w Nowakowie. Opanowana jest natomiast sytuacja na Dolnych Żuławach, gdzie poziom wód już nie rośnie.

Przed południem o kilka centymetrów obniżył się poziom wody w miejscach, w których przekroczone są stany alarmowe – na rzece Wąskiej w Pasłęku i rzece Elbląg w Elblągu. 

Do powiatu elbląskiego KW PSP w Olsztynie skierowała kompanię w sile ponad 60 strażaków z 12 wozami i sprzętem do działań przeciwpowodziowych. W odwodzie zapewniono jeszcze cztery strażackie plutony ratownicze. Warto nadmienić że jeżeli byłaby taka potrzeba, to na wniosek samorządów lub wojewody do pomocy możliwe jest wykorzystanie wojska. 

Główne działania przeciwpowodziowe prowadzone były w Gminie Markusy w miejscowości Węgle Żukowo oraz Stankowo. W miejscowości Węgle Żukowo zabezpieczono zabudowania gospodarstw nr 25 i 25a przez rozstawienie 3 rękawów przeciwpowodziowych, uszczelniono wał na odcinku ok. 10 m przy zabudowaniach przy wykorzystaniu worków z piaskiem oraz dokonano podwyższenia wału na odcinku ok. 40 m przez rozstawienie 2 rękawów przeciwpowodziowych.

W miejscowości Stankowo przez wiele godzin trwało uszczelnianie wału na odcinku ok. 50 m i jego podwyższanie na długości ok. 150 m po lewej stronie przy ujściu kanału wpadającego do Jeziora Druzno z kierunku Stankowa (wał bardzo rozmoknięty; korona wału obniżyła się). Do wsparcia działań strażaków w tym miejscu skierowani zostali żołnierze z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej (54 żołnierzy zmieniło przy pracy w nocy, z 30 na 31 października, strażaków z Kompanii Odwodowej Państwowej Straży pożarnej). O godz. 05.50 31 października żołnierzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zmienili żołnierze z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego - 2 Elbląski Dywizjon Przeciwlotniczy (40 żołnierzy). O godz. 9.00 do działań ponownie włączona została Kompania Odwodowa PSP. W działaniach monitorujących i informacyjnych wzięli udział również policjanci z KMP Elbląg. 

30 października o godz. 6.30 prezydent Elbląga Witold Wróblewski wprowadził na terenie miasta stan pogotowia przeciwpowodziowego. Podobnie zachował się burmistrz Pasłęka, który również ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe (o godzinie 14:00).

Stan wody w rzece Elbląg (poniedziałek, 30.10.2017)

godz. 6.00 – 630 cm 

godz. 7.00 - 633 cm

godz. 10.00 - 638 cm

godz. 11.00  - 636 cm

godz. 14.00 - 633 cm

godz. 17.00 - 628 cm

Stan wody w rzece Elbląg (wtorek, 31.10.2017)

godz. 11.10 - 602 cm

O godz. 8.00 odbyło się w Elblągu posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiona została sytuacja powodziowa w mieście oraz dotychczasowe działania podjęte przez służby. W posiedzeniu tym wziął udział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Wcześniej wojewoda wizytował tereny najbardziej zagrożone "cofką".

O godz. 16.30 w bezpośrednim sąsiedztwie Mostu Wysokiego na rzece Elbląg rozpoczęła się konferencja prasowa, zorganizowana przez prezydenta Elbląga, na której poinformował on o aktualnej sytuacji w mieście oraz podjętych działaniach zabezpieczających mieszkańców przed powodzią. W spotkaniu z dziennikarzami oprócz prezydenta był obecny kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Tomasz Świniarski.

Od wczoraj, kiedy otrzymaliśmy informacje o zagrożeniu cofką podjęliśmy działania zabezpieczające mieszkańców naszego miasta. Kiedy tendencja  wody była wzrostowa podjęliśmy decyzje o rozłożeniu czterech rękawów przeciwpowodziowych, zabezpieczając ul. Panieńską. Z uwagi na wzrost poziomu wody dziś rano - o 6.30 ogłosiliśmy w mieście stan pogotowia przeciwpowodziowego. Uruchomiliśmy również kolejne rękawy przeciwpowodziowe – jest ich łącznie jedenaście. Tam, gdzie była potrzeba zabezpieczyliśmy worki z piaskiem – chodzi głownie o mieszkańców ul. Warszawskiej i radomskiej. Na dzisiaj miasto jest zabezpieczone przed powodzią. Cały czas obowiązuje stan pogotowia, ale mam nadzieję, że sytuacja będzie się stabilizowała i zgodnie z prognozami wiatr będzie słabnąć

– podkreślał prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Jak tylko otrzymaliśmy niekorzystne prognozy wszystkie służby i szefowie formacji obrony cywilnej postawieni zostali w stan gotowości. Cały czas sytuacja była i jest monitorowana. Po drugie w ubiegłym tygodniu odbyły się ćwiczenia, podczas których przygotowaliśmy piasek i napełniliśmy worki. Dzięki temu można było bardzo szybko podjąć działania. Dziś podnieśliśmy jeszcze kilka punktów, aby było bezpieczniej

– zaznaczył Tomasz Świniarski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Poniżej wideo z konferencji. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%