Coraz nowocześniejsze ZUO
fot. elblag.net
Podstawowa działalność Zakładu Utylizacji Odpadów Sp.z.o.o w Elblągu przy ul. Mazurskiej 42, która działa od 2004 r. polega na przyjęciu do obróbki odpadów zmieszanych oraz posegregowanych. Unieszkodliwianie dobywa się poprzez składowanie odpadów obojętnych np. szkła, prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, unieszkodliwianiu odpadów wielkogabarytowych, zagospodarowaniu odpadów budowlanych, zagospodarowaniu odzyskanych surowców wtórnych użytkowych, czasowym gromadzeniu odpadów niebezpiecznych typu komunalnego.
Rocznie w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Elblągu przerabianych jest 55 tys. Ton odpadów, które zwożone są z 16 gmin powiatu elbląskiego oraz braniewskiego. Większość śmieci jest sortowana i przetwarzana zaś reszta składowana na składowisku. Aby poprawić sytuację z tym związaną w ZUO podjęto działania zmierzające do modernizacji instalacji do utylizacji odpadów. Ma to poprawić segregację odpadów i sprawić, że o 6% spadnie ich ilość do utylizacji. Wzrośnie też o 5% ilość odzyskiwanych materiałów, jakie trafiają do ZUO.
Na modernizację instalacji i zakup dwóch separatorów optycznych kierownictwo ZUO pozyskało dofinansowanie wysokości 85% wartości inwestycji z Funduszu Spójności. Umowa o przyznaniu dotacji na to zadanie została podpisana 11 lutego 2015 r. w siedzibie ZUO. W imieniu ZOU podpisał umowę dyrektor zakładu Marian Wojtkowski zaś w imieniu instytucji pośredniczącej, którą był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie mgr. inż. Adam Krzyśków.
Będzie rozpisany przetarg na wykonanie projektu technicznego. Nie ma jeszcze ustalonego terminu realizacji tej inwestycji. Coś więcej będzie wiadomo za miesiąc.
Eliza Rogalska, rzeczniczka zakładu.
Koszt modernizacji instalacji ma wynieść 3 mln. 180 tys. zł. Według publikowanej wypowiedzi dyrektora WFOŚIGW działania ZUO są racjonalne i potrzebne na tyle, że wymagały pomocy w uzyskaniu dofinansowania.