› bieżące
01:00 / 05.05.2015

Coraz więcej klientów Orange stawia na szybki internet

Coraz więcej klientów Orange stawia na szybki internet

Stały wzrost liczby abonentów przy nieznacznym spadku przychodów – tak przedstawiają się wyniki finansowe Orange Polska po pierwszym kwartale 2015 r. Zarząd spółki potwierdza stały popyt na dostęp do szybkiego stacjonarnego i mobilnego internetu.

Opublikowany raport za 1 kw. wykazał spadek przychodów o 1,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, o 0,8 proc. w stosunku do 4 kw. 2014 r. i o 3,6 proc. w stosunku do 3 kw. 2014 r. Skonsolidowane przychody w 1 kw. wyniosły 2 930 mln zł i w ujęciu rocznym zmniejszyły się o 50 mln zł. Zmniejszone przychody wiązały się przede wszystkim z decyzjami regulacyjnymi w Unii Europejskiej, przede wszystkim z obniżkami stawek roamingu. Po wyłączeniu wpływu regulacji, spadek przychodów wyniósł 1 proc. (31 mln zł). W poprzednim kwartale były to 3 mln zł.

Najnowszy raport notuje wzrost przychodów z usług mobilnych o 1,6 proc. w stosunku do 1 kw. 2014 r. Było to możliwe dzięki poprawie trendów na ARPU, powiększeniu się bazy klientów i zadowalającej sprzedaży sprzętu. Poprawa widoczna jest w szczególności w kwestii przyrostu liczby klientów – w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku ich liczba zwiększyła się o 68 proc. (przy ogólnej liczbie 2,4 mln usług). W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku dokonano 52 tys. nowych przyłączeń netto. W grupie klientów post-paid zanotowano 5-procentowy wzrost liczby konsumentów (r/r) i 48 tys. nowych przyłączeń netto.

W grupie użytkowników mobilnego internetu odnotowano wzrost liczby konsumentów r/r o 30 proc. (nowych 77 tys. użytkowników). Liczba użytkowników sieci LTE wzrosła o 47 proc. w porównaniu do 4 kw. 2014 r. Natomiast liczba klientów korzystająca z szybkiego internetu stacjonarnego wzrosła o 120 proc. (r/r). Jednocześnie zauważalna jest dalsza dynamika utraty liczby klientów stacjonarnych usług głosowych. W 4 kw. 2014 r. ubyło ich 67 tys., natomiast w 1 kw. 2015 r. zrezygnowało 77 tys. osób.

Spółka zanotowała wzrost o 1 pp. Wskaźnik skorygowanej marży EBITDA wyniósł 32,8 proc. W stosunku do tego samego okresu 2014 r. o 17 proc. wzrosły oszczędności kosztowe (do 69 mln zł). O 58 mln zł ograniczono koszty pracy w wyniku redukcji niektórych świadczeń dla emerytów. Natomiast nakłady inwestycyjne w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku wyniosły 321 mln zł (spadek o 14 proc. r/r).

Komentując prezentowane dane, Prezes Zarządu ORANGE Polska, Bruno Duthoit, podkreślił wyraźny popyt na szybki stacjonarny i mobilny dostęp do internetu i potwierdził dalsze plany rozbudowy sieci. Dodał także, że w skali roku firma podwoiła bazę klientów szybkiego internetu. 

Grupa Orange Polska zanotowała lepszy kwartał niż w zeszłym roku, jednak strataklientów telefonii komórkowej i klientów ADSL kładą się cieniem na ostatnim raporcie. Inwestorzy odebrali te dane dośc sceptycznie, jednak po krótkiej korekcie cena za akcję zatrzymała się chwilowo nad poziomem 9,80. Jeżeli wsparcie wytrzyma kolejne ataki podaży to trend wzrostowy może być kontynuowany. Jeśli lokalne wsparcie zostanie przełamane to kolejnym ważnym punktem na wykresie jets poizom 9,40 – mówi Marcin Niedźwiecki z City Index.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%