› biznes
07:05 / 26.08.2018

Coraz więcej obywateli Izraela otrzymuje polskie obywatelstwo. Polska rajem dla imigrantów?

Coraz więcej obywateli Izraela otrzymuje polskie obywatelstwo. Polska rajem dla imigrantów?

fot. mswia.gov.pl

Coraz więcej obywateli Izraela otrzymuje polskie obywatelstwo. Taka konkluzja wynika bezpośrednio z  krótkiej analizy dokładnych danych, które zostały udostępnione przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po zapytaniu, które przesłał poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak. Do naszego kraju, co jest oczywiste, w ostatnich latach bardzo chętnie przyjeżdżają nie tylko Żydzi. Z informacji udostępnionych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że Polska jest jednym z najczęściej wybieranych na świecie państw przez obcokrajowców, którzy poszukują zatrudnienia.

24 sierpnia Żydowska Agencja Telegraficzna (ang. Jewish Telegraphic Agency; JTA) poinformowała, że:

Ponad 20 000 Izraelczyków uzyskało polskie obywatelstwo w latach 2010-2017, co oznacza wzrost o ponad 250 procent w ciągu ostatnich siedmiu lat. Dane, wydane w zeszłym miesiącu przez ambasadę RP w Izraelu, dotyczące zatwierdzenia wniosków naturalizacyjnych złożonych przez Izraelczyków do polskiej ambasady w Izraelu pokazują, że tylko w latach 2015-2017 10 820 Izraelczyków stało się Polakami – nieco więcej niż sumarycznie w latach 2002- 2010.

W sumie w latach 2002-2017 polska ambasada w Izraelu wydała 28 736 paszportów wnioskodawcom z Izraela.

Polska jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, a jej obywatele mogą pracować i osiedlać się w dowolnym kraju spośród 28 państw członkowskich.

– zauważa JTA.

Jeżeli założyć, że w Polsce jest straszny antysemityzm, to jak wytłumaczyć tę lawinę polskości w Izraelu. Przedstawiam odpowiedź na zapytanie odnośnie paszportów wydanych w Izraelu

napisał na swoim profilu społecznościowym (Twitter) poseł Marek Jakubiak.

 

Polska staje się krajem coraz bardziej otwartym na imigrantów. Niektórzy szacuje się, że jeszcze w tym roku liczba Ukraińców pracujących w Polsce legalnie i nielegalnie przekroczy 2 miliony. Tymczasem rząd mówi o ułatwieniach dla pracowników z Filipin, Nepalu oraz Wietnamu. Szczególnie godnym zauważenia są potencjalni imigranci z ostatniego z wymienionych krajów, choćby dlatego, że już teraz liczba Wietnamczyków mieszkających w naszym kraju wynosi szacunkowo od 40-60 tys. Bezrobocie w tym państwie utrzymuje się co prawda na bardzo niskim poziomie, ale zarobki nie są, delikatnie rzecz ujmując, wysokie. W zależności od regionu w przeliczeniu na złotówki wynagrodzenie minimalne wynosi tam od 438 do 632 zł. Nie ulega zatem wątpliwości, że płace w Europie, w tym w Polsce są z pewnością dla Wietnamczyków bardzo atrakcyjne. 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej:

W 2017 r. zostało wydanych 236 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemca, co stanowiło w stosunku do 2016 r. wzrost o 85%. Z szacunków Ministerstwa wynika, że na jednego cudzoziemca przypadało średnio 1,08 zezwolenia, a na jednego pracodawcę ok. 7 zezwoleń. Wstępne dane Ministerstwa dotyczące zezwoleń na pracę wydanych w 2018 r. wskazują na utrzymywanie się tendencji wzrostowej, choć dynamika wzrostu zmniejszyła się. W pierwszej połowie 2018 r. wojewodowie wydali ok. 152 tys. zezwoleń na pracę, natomiast w analogicznym okresie roku poprzedniego 108 tys., co stanowi wzrost  o ok. 40%. 

Godnym odnotowania jest fakt, że zatrudnianie cudzoziemców staje się coraz bardziej równomierne w skali kraju. Kilka lat temu województwo mazowieckie skupiało ponad połowę zezwoleń na pracę, w roku 2017 jego udział wynosił natomiast 32%. Zwiększa się udział naszego województwa w zatrudnieniu cudzoziemców w Polsce. Jeszcze w 2013 r. wydawano tutaj zaledwie 0,69 % zezwoleń w skali kraju, w 2016 r. było to już 1,16 %, a w 2017 - 2,22 %

Jak wskazuje ministerstwo:

Najnowsze dane dotyczące struktury zezwoleń na pracę według obywatelstwa cudzoziemca wskazują na zatrzymanie rosnącego od pięciu lat udziału obywateli Ukrainy wśród cudzoziemców, dla których wydawane są zezwolenia na pracę. W roku 2017 dla obywateli Ukrainy wydanych zostało ok. 82% zezwoleń na pracę, natomiast rok wcześniej było to ok. 1,5 punktu procentowego więcej. Wstępne statystyki za 2018 r. pokazują dalsze zmniejszanie się znaczenia tej grupy cudzoziemców (poniżej 80%), choć jej udział jest nadal dominujący. Patrząc na wartości bezwzględne, mamy do czynienia ze wzrostem w liczbie zezwoleń na pracę dotyczących obywateli Ukrainy. Nawet w latach, w których notowany był spadek w ogólnej liczbie zezwoleń, wśród obywateli Ukrainy notowano wzrost. W latach 2012 – 2017 dla tej grupy cudzoziemców wojewodowie wydali odpowiednio: 20,3 tys., 20,4 tys.,  26,3 tys., 50,5 tys., 106,2 tys., 192,5 tys. zezwoleń. Obecnie jest on mniej dynamiczny niż w przypadku państw takich jak: Białoruś, Mołdawia, Nepal, Bangladesz, których udział w strukturze się zwiększa. 

Resort zauważa, że w 2017 r. zarejestrowano ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi dla ok. 1,1 mln cudzoziemców, co oznacza, że na jednego cudzoziemca przypadało średnio 1,7 oświadczenia. W stosunku do 2016 roku nastąpił wzrost liczby rejestrowanych oświadczeń o prawie 40% i był to najniższy wzrost od 3 lat.     

W I połowie 2018 r. do ewidencji wpisanych zostało ok. 756 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Dotyczyły one ok. 687 tys. cudzoziemców i ok. 49 tys. podmiotów. 

–  poinformowało ministerstwo.

Szczegółowe dane statystyczne znajdziecie tutaj. 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%