› bieżące
06:30 / 15.06.2018

CSE Światowid w Elblągu realizuje aktualnie kilkanaście projektów (+ zdjęcia)

CSE Światowid w Elblągu realizuje aktualnie kilkanaście projektów (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

13 czerwca w CSE Światowid w Elblągu odbyła się konferencja, w ramach której przekazano informacje na temat realizowanych projektów – tych prowadzonych wspólnie ze szkołami z regionu, jak projekt "Szkoła młodych geniuszy", jak również kolejnych, których realizacja jest dopiero planowana.

Na chwilę obecną największa w naszym mieście instytucja kultury realizuje jednocześnie aż 13 miękkich projektów, w tym projekty międzynarodowe, jak dwuletni projekt „FilmNET – South Baltic Film and Culture Network” (realizowany w obszarze południowego Bałtyku w partnerstwie z kinami i instytucjami kulturalnymi i filmowymi z Litwy, Szwecji, Niemiec i Polski; celem jest powołanie sieci współpracy w obszarze szeroko rozumianego filmu i edukacji filmowej). Oczywiście nie ma wśród nich tego, który jest zdecydowanie największy i związany z rozbudową siedziby CSE Światowid.

Łączna wartość realizowanych miękkich projektów wynosi ponad 650 tys. zł, w tym ponad 550 tys. zł pochodzących z dofinansowania zewnętrznego.

Organizatorzy konferencji podsumowali dotychczasowe działania, przedstawili plany na kolejne projekty, które uzyskały dofinansowanie z MKiDN oraz zaprezentowali wydaną niedawno książkę, która prezentuje historię elbląskich kin.

W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście – przedstawiciele władz samorządowych oraz szkół z powiatu elbląskiego, w tym wójt gminy Markusy Dorota Wasik, wójt gminy Gronowo Elbląskie Marcin Ślęzak, wójt gminy Rychliki Henryk Kiejdo, dyrektor Zespołu Szkół w Gronowie Elbląskim Anna Wróblewska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Suchacza i Okolic Dorota Chamczyk. W konferecni wzięli udział również uczniowie jednej z klas ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gronowie Elbląskim.

Jednym z realizowanych obecnie kluczowych projektów jest "Szkoła młodych geniuszy". Ppowiadali w nim jego koordynatorka – Marta Derlukiewicz-Kogut oraz dyrektor CSE Światowid Antoni Czyżyk. Projekt rozpoczął się w styczniu 2017 roku i zakończy się we wrześniu 2018 r. Biorą w nim udział:

  • Szkoła Podstawowa w Zwierznie
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Sucharskiego w Zespole Szkół Powszechnych w Pasłęku
  • Szkoła Podstawowa w Rcyhlikach
  • Szkoła Podstawowa im. jana Pawła II w Gronowie Elbląskim
  • Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku.

Uczestnikami projektu jest 222 uczniów, 87 nauczycieli oraz rodzice i prawni opiekunowie dzieci. 

W ramach projektu przeprowadzone zostały m.in.:

  • zajęcia kształtujące kreatywność, innowacyjność oraz umiejętność pracy w zespole (12 całodniowych sobotnich wyjazdów - łącznie 1020 godzin dydaktycznych, w tym warsztaty ruchowe, techniki i narzędzia kreatywnego myślenia)
  • zajęcia pozalekcyjne (540 godzin dydaktycznych, w tym 3 moduły: matematyczno-przyrodniczy, językowy, ICT)
  • szkolenia dla nauczycieli (40 godzin dydaktycznych, w tym: wykorzytanie ICT w pracy z uczniem, nowatorskie techniki nauczania, konsultacje z ekspertami przedmiotowymi)
  • akademia dla rodziców

To nie wszystko. Jak poinformowała Marta Derlukiewcz-Kogut, koordynatorka projektu:

Szkoły wzbogaciły się w sprzęt, a uczniowie w pomoce dydaktyczne.

Pod tym względem prawdobnie największym beneficjentem jest Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku oraz jej uczniowie (26 tabletów, laptop z oprogramowaniem, wizualizer, urządzenie wielofunkcyjne).

Podczas konferencji zaprezentowano również projekty, które niedawno otrzymały dofinansowanie ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego: "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" (realizowany: czerwiec 2018 – grudzień 2019; kwota dofinansowania z MKiDN: 144 410 zł) oraz "Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elblaskiego" (realizowany: czerwiec 2018 – grudzień 2019, kwota dofinansowania z MKiDN: 144 120 zł). Projekty te postaramy się przybliżyć w najbliższym czasie.  

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Czy wiecie, że w latach 60. było w Elblągu aż 7 kin? Niedługo premiera książki „Projekcje...”

14.06.2018 komentarzy 1

Niedługo premiera książki „Projekcje. Znane i nieznane historie o kinach w Elblągu”. Odbędzie się ona w dniu 20 czerwca w...

Zdjęcia ilość zdjęć 18