Ćwiczenie BAGRAM XV rozpoczęte
W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 24 marca 2014 roku rozpoczęło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. „BAGRAM XV”. Głównym jego celem jest certyfikacja dowództwa i sztabu XV Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
XV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego została sformowana przez 10. Opolską Brygadę Logistyczną i wydatnie wzmocniona żołnierzami 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (w tym głównie przez 1. Warszawską Brygadę Pancerną), 5. pułku chemicznego z Tarnowskich Gór, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Bydgoszczy oraz Wojsk Specjalnych. Dowódcą kontyngentu jest pułkownik Adam Słodczyk – Dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.
Na placu apelowym kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na uroczystej zbiórce stanęły pododdziały polskie i amerykańskie. Żołnierzy powitał i tym samym rozpoczął 5 – dniową certyfikację kierownik ćwiczenia, generał brygady Grzegorz Duda: „Rozpoczynamy właśnie jedno z ważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP – ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. „BAGRAM XV”. Głównym jego celem jest ocena zdolności Dowództwa i Sztabu XV Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie do planowania i prowadzenia działań w ramach operacji ISAF oraz równolegle realizacji zadań związanych z zakończeniem misji” - podkreślił w swoim przemówieniu generał Duda. Specyfika tej edycji ćwiczenia polega na tym, że w związku z planowanym zakończeniem misji, znacząco zmieniły się zadania Polskiego Kontyngentu Wojskowego funkcjonującego w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.
Ponadto, za przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia po raz pierwszy odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ). Kierownikiem ćwiczenia, które potrwa do 28 marca br. jest gen. bryg. Grzegorz DUDA, etatowy zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ. W ćwiczeniu bierze udział ok. 400 żołnierzy z Polski i Amerykańskiej Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Scenariusz ćwiczenia odzwierciedla bieżącą sytuację operacyjną w Afganistanie oraz potencjalne zagrożenia w rejonie misji, zachowując realizm sojuszniczych i narodowych uwarunkowań wykonywania zadań. Podczas ćwiczenia „BAGRAM XV”, zespół certyfikujący złożony z oficerów Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych skoncentruje się również na sprawdzeniu procedur związanych z przeciwdziałaniem improwizowanym ładunkom wybuchowym, ewakuacji medycznej, odzyskiwaniem izolowanego personelu oraz wezwaniem wsparcia ogniowego. Ćwiczenie jest prowadzone przy użyciu interaktywnego systemu symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation), systemu podawania wiadomości JEMM (Joint Exercise Management Module) oraz systemu odwzorowującego połączony obraz sytuacji operacyjnej CPOF (Command Post of the Future) w rejonie działania PKW.
Systemy te stwarzają wirtualny obraz przyjętej w ćwiczeniu sytuacji w rejonie działania polskich wojsk w Afganistanie. Rozwiązania zastosowane w tym zakresie w pełni odzwierciedlają aktualnie systemy wykorzystywane przez siły koalicyjne ISAF w Afganistanie. Dodatkowo, ze względu na specyfikę XV zmiany PKW Afganistan zastosowano system planowania wsparcia logistycznego LOGFAS (Logistic Functional Area System).
W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w Międzynarodowych Siłach Wspierania Bezpieczeństwa (International Security Assistance Force – ISAF) w Afganistanie 16 marca 2002 r. skierowano w rejon misji pierwszą grupę żołnierzy. W zakresie jej działania znalazło się przede wszystkim rozminowywanie terenu, ochrona lotniska w Kabulu, a także budowa infrastruktury drogowo – mostowej i zaplecza logistycznego, niezbędnego do działania międzynarodowych sił wojskowych. W sumie do udziału w operacji wydzielono siły liczące ok. 300 żołnierzy. Skład polskiego kontyngentu w Afganistanie (PKW Afganistan) został wkrótce zmodyfikowany i od połowy 2002 r. liczył ok. 120 żołnierzy. Zadania realizowane przez Polski Kontyngent Wojskowy do początku 2007 r. ograniczały się w zasadzie do typowych działań inżynieryjnych. Późniejsze zmiany kontyngentu liczyły ok. 1700 żołnierzy. Polacy współpracują z żołnierzami 48 innych państw.
Siły ISAF liczą łącznie ponad 86 000 (październik 2013) żołnierzy i pracowników wojska. XIV zmiana PKW liczy ok. 1000 żołnierzy a XV zmiana – to prawie 500 żołnierzy. Operacja stabilizacyjna w Afganistanie stanowi dla Sił Zbrojnych RP jedno z największych wyzwań wojskowych ostatnich lat. Misja realizowana jest w warunkach, które pod względem kulturowym, cywilizacyjnym i klimatycznym całkowicie odbiegają od realiów europejskich. Od początku w afgańskiej misji biorą udział żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jak się okazuje, żołnierze Bursztynowe Dywizji będą uczestniczyć w jej zakończeniu do końca bieżącego roku.
mjr Marek Pietrzak (DORSZ), mjr Zbigniew Tuszyński (16 PDZ)