› relacje
14:35 / 07.09.2015

„Cyberiada” zachwyca!

„Cyberiada” zachwyca!

fot. Bartłomiej Ryś

Remont i modernizacja tego miejsca trwały kilka miesięcy. Efekt po prostu powala na kolana. Filia numer 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej to już nie tylko biblioteka. To miejsce spotkań wszystkich – młodszych, starszych, niepełnosprawnych, tych lubiących literaturę nową i ciut starszą, tych lubujących się w komputerach, konsolach i tych, którzy takie miejsca odwiedzają dla przysłowiowego „świętego spokoju”.

Remont Filii nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej rozpoczął się w październiku 2014 roku. Placówka została kompletnie odnowiona dzięki środkom pochodzącym nie tylko z budżetu miasta, ale i również z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Jest to pierwsza filia, która przeszła tak gruntowną modernizację – mówił podczas uroczystego otwarcia prezydent Witold Wróblewski.

- Około 200 tys. zł to były środki miejskie przeznaczone na przebudowę całego obiektu. Trzeba również podziękować ministrowi, panu Piotrowi Żuchowskiemu, który pozyskał na ten cel dodatkowe 150 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom wyposażenie biblioteki wygląda tak, jak dziś możemy je podziwiać.

- Mamy odświeżony księgozbiór, mamy audiobook-i, nowe komputery, gry komputerowe – to wszystko spowoduje, że ta biblioteka stanie się Waszym miejscem. Bo to nie jest moje miejsce, to nie jest miejsce koleżanek, które tu pracują tylko to jest NASZE, wspólne miejsce – mówił dyrektor biblioteki, pan Jacek Nowiński.

- Najważniejsze jest to, że biblioteki były, są i będą jedynymi miejscami, gdzie każdy, bez względu na status materialny może korzystać do woli – dodał Nowiński.

„Cyberiada” (bo tak nazywa się teraz Filia nr 7), warto to powtórzyć, zachwyca. Nie tylko regałami zapełnionymi książkami. Również pełną informatyzacją (komputery, konsola do gier, dodatkowe laptopy, projektor multimedialny), ale i również samym wyglądem. Ciepłe kolory zachęcają do wejścia i pozostania na długie, naprawdę dłuuugie godziny.

A sam wygląd oraz nazwa biblioteki została zainspirowana twórczością Stanisława Lema oraz ilustratora jego dzieł Daniela Mroza. „Cyberiada” to tytuł zbioru opowiadań Stanisława Lema, którego bohaterami jest dwójka wybitnych konstruktorów Trurl i Klapaucjusz. Pierwsze wydanie książki ukazało w 1965 roku. Sam autor uważał „Cyberiadę” za swoje szczytowe osiągnięcie.

- Akurat Stanisław Lem, w mojej młodości, był autorem, którego lubiłem czytać. Niektóre cytaty do dzisiaj pamiętam – podkreślił Prezydent.

Co więcej można rzec? Jedną rzecz: serdecznie zapraszamy i polecamy zmodernizowaną „Cyberiadę”. Naprawdę warto!

5
2
oceń tekst 7 głosów 71%

Zdjęcia ilość zdjęć 41