› bieżące
10:24 / 17.01.2013

Cyfrowe Warmia i Mazury - nowe możliwości Pracowni Digitalizacji

Cyfrowe Warmia i Mazury - nowe możliwości Pracowni Digitalizacji

fot. nadesłane

Najpierw  wizyta w muzeum wirtualnym, a później w prawdziwym. Dziś, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” podpisało umowę na realizację projektu „Cyfrowe Warmia i Mazury”. Pracownia Digitalizacji zostanie rozbudowana o nowe możliwości, w tym digitalizację 3D.

Zarząd województwa pod koniec grudnia rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie inwestycji informatycznych skierowanych do obywateli ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. W sumie 22 projekty uzyskały wsparcie w wysokości ponad 20 mln złotych. Wśród nich znalazł się projekt Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” - „Cyfrowe Warmia i Mazury”. Uzyskał on dofinansowanie w kwocie: 891 497,85 zł. Całkowity koszt projektu to 1 048 821 zł. Dziś, 16 stycznia nastąpiło podpisanie umowy na realizację projektu.

Na bazie CSE "Światowid" powstanie Regionalna Pracownia Digitalizacji, w której będą cyfryzowane zasoby kultury i dziedzictwa Warmii i Mazur w postaci muzealiów i materiałów archiwalnych. - Czekając na decyzję o przyznaniu środków na rozbudowę, wypełniamy budynek wartościową treścią – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Chcemy też, aby nowoczesna infrastruktura i technologie, które u nas zagoszczą były wyznacznikiem tego, co powinno się dziać w innych instytucjach kultury.

W efekcie projektu powstanie podstrona "Cyfrowe Warmia i Mazury", która będzie zawierać zdigitalizowane materiały i obiekty będące w posiadaniu muzeów Warmii i Mazur, w tym obiekty w formacie 3D. Uzupełnieniem wirtualnej kolekcji będą wybrane kapliczki warmińskie. - Kapliczki, przydrożne krzyże... jest około 1,5 tys. obiektów, które warto jest zdigitalizować bo w tej chwili  niszczeją i nasze dzieci czy wnuki będą je znały tylko z opowieści. Cyfryzacja, którą będziemy teraz  realizować to nie będzie tylko zrobienie zdjęcia – opowiada Antoni Czyżyk. - Obiekt będzie można obejrzeć ze wszystkich stron, a muzea zwiedzić podczas wirtualnego spaceru.

Partnerami projektu są: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny  w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. W pierwszym etapie realizacji projektu każdy z nich typuje do digitalizacji 5 obiektów. W postaci cyfrowej będą przedstawiane nie tylko drobne przedmioty, ale również całe chaty czy młyny.

- Pisząc projekt kontaktowaliśmy się z wieloma muzeami. Zdarzało się, że muzealnicy mieli obawy, jak udostępnienie zbiorów w wersji cyfrowej wpłynie na ilość odwiedzających ich instytucje – dodaje Antoni Czyżyk. - Ciekawy, profesjonalny i łatwy w obsłudze wirtualny spacer może zachęcić do zwiedzenia muzeum w rzeczywistości bardziej, niż najlepszy opis kolekcji. Można się o tym przekonać wchodząc np. na stronę Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Zresztą od digitalizacji nie ma już dziś odwrotu, zakłada to również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wspieranie działań digitalizacyjnych w instytucjach kultury jest jednym z najważniejszych działań MKiDN. W roku 2010, w ramach programu ministra "Zasoby cyfrowe", na działania z tym związane przeznaczono 20 mln zł. W 2011 roku uruchomiony został Program Wieloletni Kultura+. Kwota przeznaczona na finansowanie tylko jednego z priorytetów - "Digitalizacja" w latach 2011-2015 wynosi 120 mln zł.

Regionalna Pracownia Digitalizacji będzie pierwszym w województwie ośrodkiem digitalizującym w technice 3D. W Polsce istnieją muzea, które już rozpoczęły upowszechnianie zbiorów w 3D lub w formie wirtualnych spacerów, jak wyżej wspomniane Muzeum Etnograficzne w Toruniu, czy wspólny projekt siedmiu muzeów na Podkarpaciu. Pierwsze efekty takiej cyfryzacji zbiorów w województwie warmińsko-mazurskim będzie można oglądać w przyszłym roku.

Materiały zdigitalizowane w Regionalnej Pracowni Digitalizacji zostaną umieszczone na stronie Cyfrowe Warmia i Mazury, będą również służyły do prowadzenia lekcji edukacyjnych i e-learningu w utworzonym punkcie dostępowym – Pracowni Edukacji Regionalnej.

Edyta Jasiukiewicz
CSE "Światowid"

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%