Cykl miesiączkowy kobiety - co trzeba o nim wiedzieć?
Cykl miesiączkowy to naturalny element życia każdej kobiety. Dlatego też zamiast narzekać na związane z nim dolegliwości (PMS, bolesny okres czy zmiany nastrojów), warto się po prostu zaprzyjaźnić ze swoim ciałem.
Czym jest cykl miesiączkowy?
Cykl miesiączkowy (zamiennie zwany również cyklem menstruacyjnym, owulacyjnym lub płciowym) jest jednym z wielu skomplikowanych procesów, które regularnie zachodzą w kobiecym ciele. Kobiety rodzą się z kilkoma milionami niedojrzałych komórek jajowych.
Kiedy kobieta zaczyna dojrzewać, każdego miesiąca jedna (czasem więcej) z komórek także dojrzewa i co miesiąc pojedynczo są one uwalniane – umożliwiając zajście w ciążę.
Za regularność przebiegu cyklu odpowiadają hormony: FSH i LH. Pierwszy z nich wpływa na wytwarzanie estrogenów oraz dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, drugi pobudza owulację.
Fazy cyklu menstruacyjnego
Cykl miesiączkowy dzieli się na kilka faz:
- Wzrostu – faza następująca tuż po krwawieniu. Odbudowywana jest wtedy błona śluzowa macicy pod wpływem pracy hormonów. W jednym z jajników dojrzewa pęcherzyk jajnikowy.
- Owulacyjna – faza inaczej zwana jajeczkowaniem. Ma ona miejsce na ok. 14 dni przed kolejną miesiączką. Uwalniana jest komórka jajowa i przez jajowód podąża w stronę macicy.
- Wydzielnicza – w tym czasie błona śluzowa macicy przygotowywana jest na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej - jeśli do tego nie dochodzi, jajeczko obumiera i dochodzi do kolejnej fazy.
- Krwawienia miesiączkowego.
Ile powinien trwać cykl owulacyjny?
Chociaż samo krwawienie miesiączkowe to tylko kilka dni, to cały cykl trwa już nieco więcej. W zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu, prawidłowy cykl owulacyjny powinien trwać nie mniej niż 25 i nie więcej niż 31 dni.
Menstruacje występujące częściej niż co 24 dni lub rzadziej niż 32 dni oraz występujące nieregularnie (po zakończeniu okresu dojrzewania kobiety) mogą być zwiastunem problemów hormonalnych – kwestię tę należy koniecznie skonsultować z ginekologiem i wykonać całą serię badań, m.in. cytologię. Na konkretne badania skieruje Cię lekarz.
Więcej na temat cyklu miesiączkowego możesz przeczytać na www.lactovaginal.pl.