› zapowiedzi
14:34 / 21.11.2012

Czar dawnego miasta portowego - otwarcie wystawy po przerwie

Czar dawnego miasta portowego - otwarcie wystawy po przerwie

fot. MAH

Od soboty (24 listopada) w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu można będzie zwiedzać zmodernizowaną wystawę „Elbląg – życie codzienne w porcie hanzeatyckim”. Wystawa prezentuje zbiory archeologiczne, pochodzące z badań na Starym Mieście.

Wiele sezonów badań archeologicznych na terenie, przeznaczonym stopniowo pod odbudowę elbląskiej dzielnicy staromiejskiej, zaowocowało zbiorami zabytkowych przedmiotów, których zarówno ilość, jak i specyfika czynią z Elbląga miejsce wyjątkowe z punktu widzenia badania historii. Część z tych zbiorów jest prezentowana publiczności na muzealnej wystawie, w tym rzeczy tak wyjątkowe, jak dawne instrumenty muzyczne, czy też średniowieczne okulary. Tu można się dowiedzieć i zobaczyć, jak ważnym miastem i portem był w dawnych czasach Elbląg.

Przez ostatnie lata wystawa archeologicznych plonów działań badaczy na Starym Mieście, pokazywana była w salach budynku Gimnazjum. W tym roku ekspozycja została przearanżowana i przeniesiona do innych pomieszczeń, gdzie zastosowano nowe pomysły i rozwiązania. Prace prowadzone były pod kierownictwem dr Mirosława Marcinkowskiego.

Od 23 listopada, po dwumiesięcznej przerwie, zbiory te prezentowane będą w obiekcie Domu Rektora. Otwarciu wystawy towarzyszy wydanie książki, przybliżającej tematykę Elbląga jako miasta portowego, autorstwa Mirosława Marcinkowskiego, Joanny Fonferek i Urszuli Sieńkowskiej. W unowocześnieniu wystawy, zakupie gablot i oświetlenia pomogło wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%