› imprezy
15:43 / 16.09.2015

"Czarodziejska góra" – przedpremierowo, prosto z Festiwalu Filmowego w Gdyni

W czwartek, 17 września w ramach Elbląskich Replik polsko-francusko-rumuńska koprodukcja w reżyserii Ancy Damian. "Czarodziejska góra" – przedpremierowo, prosto z Festiwalu Filmowego w Gdyni.

„Czarodziejska Góra" – animowany film dokumentalny - prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera, działacza antykomunistycznego ruchu oporu. Film otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury na tegorocznym, 50. MFF w Karlowych Warach.

Niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, którego historia mogłaby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności. Winkler wyemigrował z Polski w latach 60., by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy w bardzo nietypowy sposób: organizując artystyczne happeningi, marsze homoseksualistów, wystawy obrazów. Na tle wcześniejszych i późniejszych działaczy polskiej opozycji był niezwykle wyrazistą i barwną postacią, niezakorzenioną w żadnym ruchu politycznym.

Wraz z narodzinami i rozwojem Solidarności Winkler zaczął wycofywać się ze spraw związanych z polską działalnością opozycyjną, nie widział tam dla siebie miejsca. Wszystko zmieniło się wraz z inwazją ZSRR na Afganistan, kiedy to jak sam mówił „narodził się na nowo". Wyjechał do Afganistanu, dołączając do oddziałów Ahmada Szacha Massuda. Zaakceptowany przez mudżahedinów, otrzymał tytuł Adam Khan (Król Adam). Zginął rok po zamachu na Massuda, podczas samotnej wspinaczki na Mount Maudit (Przeklętą Górę).

Film został zrealizowany z wielkim rozmachem artystycznym, w przeciągu 80 minut trwania filmu widzowie mogą zobaczyć sceny wykonane w kilkunastu stylistykach za pomocą wielu różnych metod animacji, kolażu i twórczej reinterpretacji istniejących materiałów filmowych. Tej niezwykłej filmowej podróży towarzyszy piękna muzyka Alexandra Balanescu. W polskiej wersji językowej w roli Adama Jacka Winklera usłyszymy Jerzego Radziwiłowicza, w rolę jego córki Ani wciela się natomiast Julia Kijowska.

Czarodziejska Góra jest rumuńsko-polsko-francuską koprodukcją. W naszym kraju wykonano dużą część animacji, którą realizował Tomek Ducki z pomocą świetnych polskich animatorów i studentów krakowskiej ASP.

17 września godz. 18:00 CZARODZIEJSKA GÓRA, reż. Anca Damian przedpremierowo! Cena biletu: 14 zł.

reżyseria Anca Damian 
scenariusz: Anca Damian, Ania Winkler
animacja: Tomek Ducki

 

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%