› zapowiedzi
15:17 / 29.04.2016

Czechy w filmowym obiektywie

Czechy w filmowym obiektywie

Jak dobrze znamy naszych południowych sąsiadów? Czy kojarzą nam się tylko z dobrym piwem, swoistą lekkością bytu i charakterystycznym poczuciem humoru? W środę, 4 maja w Kinie Światowid zadawać sobie będziemy pytanie „Co wiemy o Czechach?", oglądając film „Gottland", a także rozmawiając ze sobą i z ekspertem, którym będzie Przemysław Młyńczyk.

W środę, 4 maja Kino Światowid rozpoczyna realizację projektu „Światowid - filmowe oblicza świata". W maju widzowie Kina będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat naszych południowych sąsiadów, podczas filmowych seansów i rozmów z ekspertami.

Na pierwszym spotkaniu pokazany zostanie film "Gottland". To pełnometrażowy dokument oparty na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem. Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom, poszukując narodowych bohaterów – tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano.

Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej,  przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze trafnie rozpoznajemy, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje nam się, że znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?

Spotkanie poprowadzi Przemysław Młyńczyk, który jest reżyserem, autorem kilkunastu filmów dokumentalnych, krótkometrażowych, oraz pełnometrażowej fabuły „Osiemnaście". To inicjator i dyrektor artystyczny jednego z najstarszych europejskich festiwali reklamy i niekomercyjnych filmów krótkometrażowych Euroshorts.  Co wspólnego ma z Czechami? Ano ukończył Wydział Reżyserii Filmowej właśnie w Pradze, a jego profesorem był doc. Ludvík Raža.

4 maja godz. 18:00 „Co wiemy o Czechach?" film: „Gottland".

Cena biletu: 5zł/ film

A w maju w programie również:

11.05 godz. 18:00 temat: „Zwyczaje, tradycja a współczesność" film: „Po ślubie"
18.05 godz.18:00 temat: „Czeska nowa fala" film: „Pociągi pod specjalnym nadzorem" 
25.05 godz. 18:00 temat: „Współczesne kino czeskie" film: „Fair Play"

Więcej informacji na stronie www.kino.swiatowid.elblag.pl

Projekt "Światowid - filmowe oblicza świata" dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%