› zdrowie i uroda
10:16 / 30.12.2015

Czego nie należy robić z włosami - czyli jak prostować włosy?

Czego nie należy robić z włosami - czyli jak prostować włosy?

Każda z nas – bez względu na wiek - marzy o pięknych i zadbanych włosach. W pielęgnację włosów wkładamy zatem wiele wysiłku, regularnie odwiedzając fryzjera, używając kosmetyków przeznaczonych do włosów i poświęcając czas na misterne układanie swojej fryzury.

Suszarki do włosów, lokówki i prostownice to atrybuty, które pomagają nam w osiąganiu upragnionego efektu na swojej głowie. Niestety, zbyt częste lub niewłaściwe korzystanie z tego rodzaju urządzeń, może niekorzystnie wpłynąć na kondycję naszych włosów. I w ten sposób możemy popaść w błędne koło, gdyż nie od dziś wiadomo, że najpiękniejsze włosy to włosy zdrowe. Aby zatem cieszyć się korzyściami wypływającymi z korzystania z prostownicy i nie dopuścić do osłabienia zdrowia naszych włosów, poznajmy zasady właściwego sposobu obchodzenia się z tym urządzeniem.

Najczęstsze błędy

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących właściwej obsługi prostownicy, dowiedzmy się jakie błędy najczęściej popełniamy w tym aspekcie i jakie mogą być konsekwencje takich działań. Do najczęstszych błędów, popełnianych podczas prostowania włosów zalicza się: używanie zwykłej prostownicy na mokre lub wilgotne włosy (co może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem kreatyny we włosach), prostowanie lub podkręcanie włosów w przypadkowej kolejności (w wyniku czego na włosach powstają zniekształcenia), zbyt częste przeciąganie urządzeniem po włosach, rozgrzewanie żelazka do zbyt wysokiej temperatury, nieużywanie kosmetyków ochronnych oraz brak odpowiedniej pielęgnacji. Wymienione czynniki, mogą wywierać niebagatelny wpływ na stan naszych włosów i zamienić  ich strukturę, w tak zwane „siano”.

Wybierz prostownicę o wysokiej jakości

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze włosy były w jak najlepszej kondycji, zakup nowego urządzenia do prostowania włosów powinien być przez nas dokładnie przemyślany. Pamiętajmy, że warto wybrać prostownicę o wysokiej jakości, wyposażoną w wiele nowoczesnych, a przede wszystkim przydatnych funkcji. W przypadku nowszych modeli  sprawdzają się urządzenia z płytkami ceramicznymi oraz z funkcją jonizacji. Warto również przemyśleć, czy będziemy decydować się na prostowanie suchych czy też mokrych włosów. Jeśli zależy nam na prostowaniu włosów wilgotnych, powinnyśmy zdecydować się na prostownicę posiadającą taką funkcję. Jeśli mamy zamiar prostować włosy często, nawet 7 dni w tygodniu, w celu minimalizacji ryzyka osłabienia włosów, możemy się także zdecydować na zakup urządzenia do prostowania z funkcją ochrony włosów Respekt, które oferuje w swoim asortymencie marka Rowenta.

Zasady prostowania włosów

Nawet najlepsza prostownica, jeśli użytkowana będzie w niewłaściwy sposób, nie zda egzaminu. Bardzo wiele w tym względzie zależy od nas samych i od tego, czy zdecydujemy się przestrzegać zasad ostrożnego posługiwania się urządzeniem do prostowania włosów i czy będziemy te włosy właściwie pielęgnować. Jakie są to zasady? Przede wszystkim, aby nasza fryzura  układała się nienagannie, jeszcze zanim zaczniemy prostować włosy, powinnyśmy je dokładnie umyć szamponem i rozprowadzić na ich odżywkę nawilżającą. Dalsze kroki zależą od rodzaju urządzenia jakie posiadamy.

W przypadku, gdy nasza prostownica nie jest wyposażona w funkcję prostowania na mokro, przed jej użyciem musimy dokładnie wysuszyć nasze włosy za pomocą suszarki. Jeśli natomiast posiadamy urządzenie ze wspomnianą funkcją, suszarka nie będzie nam potrzebna i możemy od razu przejść do następnego etapu, czyli nałożenia na głowę preparatów zabezpieczających oraz ułatwiających uzyskanie prostych i pełnych blasku włosów. Takie kosmetyki mają za zadanie chronić strukturę włosa przed wysoką temperaturą. Znajdujące się w ich składzie termoaktywne substancje sprawiają bowiem, że zabezpieczone preparatem włosy z łatwością poddają się prostowaniu oraz nie tracą przy tym połysku. W przypadku tak przygotowanych włosów, możemy przejść do ich prostowania. Musimy jednak pamiętać, by nie prostować włosów chaotycznie, lecz robić to w sposób bardzo przemyślany. Włosy należy zatem podzielić na pasma, a te które będą prostowane w drugiej kolejności, powinny zostać przez nas spięte.

Najlepiej, aby zacząć od prostowania włosów znajdujących się z tyłu głowy. Przy każdym paśmie powinnyśmy przesuwać prostownicę od czubka głowy, aż po końce włosów. Ruch ten musi być sprawny, a urządzenie nie może zatrzymywać się zbyt długo w jednym miejscu. Po zakończeniu prostowania, warto przeczesać włosy grzebieniem, nadając swojej fryzurze wymarzony wygląd.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%