› bieżące
08:00 / 27.03.2015

Czego radni domagali się w imieniu elblążan na sesji Rady Miasta?

Czego radni domagali się w imieniu elblążan na sesji Rady Miasta?

fot. Paweł Makowski

Tak, jak podczas każdej sesji Rady Miasta, także wczoraj radni podnosili kwestie ważne z punktu widzenia mieszkańców naszego miasta. Były takie, które przy okazji poprzedniej sesji pozostały bez echa, ale było również kilka nowych spraw.

Radna Jolanta Lisewska na wczorajszej sesji Rady miasta przekonywała, że uruchomienie trasy żeglugowej między Elblągiem i Krynicą Morską może przyczynić się do wzrostu atrakcyjności turystycznej naszego miasta. Tłumaczyła również, że takie rozwiązanie umożliwi elblążanom łatwiejszy dostęp do kąpielisk, bowiem

W Elblągu nie ma żadnych miejsc, w których można by skorzystać z otwartych kąpielisk w okresie letnim. Mieszkańcy naszego miasta narażają swoje zdrowie i życie, korzystając z dzikich kąpielisk. Połączenie Elbląga z Krynicą Morską szlakiem turystycznym da elblążanom i osobom, przebywającym w naszym mieście, możliwość dotarcia do atrakcyjnego kurortu, ulokowanego nad morzem.

Radny Antoni Czyżyk zwracał uwagę na podjęcie działań, które zmierzałyby do podniesienia atrakcyjności Gminy Miasta Elbląg. Tłumaczył to w sposób następujący:

Chcielibyśmy, żeby na terenie gminy osiedlało się coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych. By tak się stało, musimy zastanowić się nad krokami, jakie należałoby podjąć w celu zwiększenia atrakcyjności gminy.

Interesowało go również to, w jaki sposób miasto realizuje zadanie usuwania azbestu. Przed pięcioma laty opracowany bowiem został Program Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest z Terenu Miasta Elbląga na lata 2010 – 2032. Tak długi okres został przyjęty głównie z uwagi na znaczną, co najmniej trzydziestoletnią, trwałość płyt azbestowo – cementowych i innych wyrobów stosowanych w budownictwie.

Radna Teresa Król zwróciła się z wnioskiem w imieniu mieszkańców ul. Nowowiejskiej, korzystających z przystanków przy tejże ulicy, o przesunięcie ich na miejsca, w których znajdowały się przed remontem wspomnianej ulicy

Zwracają się z tą prośbą osoby starsze i niepełnosprawne, którym dojście do obecnie usytuowanych przystanków stwarza trudność - mówiła.

Radna Jolanta Janowska nawiązała do swojego wniosku z 6 listopada ubiegłego roku, dotyczącego zamontowania wiaty na przystanku przy ul. Legionów. Dowodziła, że mimo zapewnień o szybkim jej montażu, w dalszym ciągu przedsięwzięcie to nie zostało zrealizowane. W związku z powyższym radna ponawia swój wniosek.

Maria Kosecka ponownie podniosła kwestię poprawienia estetyki miasta, bo – jak stwierdziła – jej poprzednie wnioski, poruszające ten temat, nie odniosły oczekiwanych skutków.

Padały deklaracje, potwierdzono słuszność mojej inicjatywy, dokonywano audytów... i na tym koniec. Brakuje konsekwencji i zdecydowania. Zapewniam jednak, że tych atrybutów mi nie zabraknie, tak jak nie zabrakło ich elbląskiej młodzieży, która zniesmaczona wszechobecnymi naklejkami, różnego rodzaju reklamami sama zdecydowała się wydać im walkę.

Radny Robert Turlej zabrał głos w imieniu mieszkańców dzielnicy Zawodzie, którzy uskarżają się na śmieci, zalegające wzdłuż nabrzeża odnogi rzeki Elbląg przy ul. Grochowskiej. Zwrócił się z prośbą o podjęcie natychmiastowej interwencji, mające na celu uprzątnięcie tychże śmieci, których znaczna część znajduje się we wspomnianym odcinku dopływu rzeki Elbląg oraz o ustawienie pojemników na śmieci.

10
3
oceń tekst 13 głosów 77%