› bieżące
13:00 / 09.12.2013

Czekamy na sekcję zwłok. Uwaga na mrozy

Czekamy na sekcję zwłok. Uwaga na mrozy

fot. elblag.net

Wczoraj w opuszczonym budynku przy ulicy Brzeskiej znaleziono zwłoki mężczyzny. Jak dowiedzieliśmy się od mł. asp. Krzysztofa Nowackiego, oficera prasowego KMP w Elblągu, już jutro powinniśmy poznać więcej szczegółów na temat zmarłego, 51 letniego mieszkańca Elbląga.

Zima to trudny okres dla wszystkich. Ciężkie warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia ale także dla życia. Najbardziej narażeni na śmierć mogą być bezdomni. Dodatkowym zagrożeniem jest wpływ alkoholu lub innych środków działających podobnie.

Jak wiadomo z ustaleń policji mężczyzna nie miał stałego miejsca zameldowania. Wcześniej przebywał w podobnych miejscach do tego, w którym go znaleziono. Ustalono, że wcześniej był u swojej siostry. Co takiego się stało, że wyszedł z domu nie mając zapewnionego schronienia?

Istnieją przypuszczenia, że przyczyną zgonu mogło być zamarznięcie.

Zimy są coraz bardziej chłodne. W nocy z soboty na niedzielę było około -6 stopni. Co prawda ludzki organizm jest przystosowany jest do ochrony przed mrozem jednak podczas mrozu człowiek może być zupełnie bezbronny. Ludzkie ciało pozbawione wsparcia może nie dać sobie rady. Rozpoczyna walkę o przetrwanie a szczerze mówiąc może być ona nierówna. Z jakiej pomocy może korzystać bezdomny w Elblągu?

W Elblągu działa kilka punktów pomocy bezdomnym. Od drugiego listopada Caritas Diecezji Elbląskiej wydaje ciepłe posiłki. Aby się po nie zgłosić należy mieć skierowanie z MOPS przy ulicy Winnej 9. Przy ulicy Nowodworskiej 49 funkcjonuje Dom dla Bezdomnych. Jest czynny całą dobę. Oferuje miejsce do spania, gorące posiłki, odzież, kąpiel. Kolejne miejsce to Pogotowie Socjalne przy ulicy Królewieckiej 102. Znajdują się tu 24 miejsca. Osoby trzeźwe mogą przebywać od 18 do 7 rano a osoby nietrzeźwe (poniżej 1 promila alkoholu we krwi), od 20 do 7.

Kobiety potrzebujące pomocy mogą ją znaleźć w Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej – w Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży działający przy ulicy Nowodworskiej 49. Potrzebujące osoby mogą otrzymać tu schronienie, wyżywienie a nawet porady psychologiczne. Dodatkowo Polski Czerwony Krzyż oferuje odzież, obuwie, pościel i koce.

Policja apeluje o informowanie o takich osobach. Często bezdomni nie wiedzą gdzie mogliby się zwrócić o pomoc lub wstydzą się o nią prosić. Ważne, żeby nie były pozostawione same sobie. Często trafiają na ulicę nie z własnego wyboru.
 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Zdążyć z pomocą bezdomnym. Chłód może zabić

20.11.2013

Od kilku dni temperatura na zewnątrz w nocy jak i w dzień spada. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Widząc...

Na Brzeskiej znaleziono zwłoki mężczyzny

08.12.2013

Dziś około godziny 10.00 w niewielkiej komórce przy ul. Brzeskiej znaleziono zwłoki mężczyzny. Policjanci ustalili już jego dane. Mężczyzna miał 51...