› bieżące
11:15 / 07.05.2015

Czescy artyści z wizytą w Elblągu

Czescy artyści z wizytą w Elblągu

fot. Ryszard Siwiec

Jaki może być efekt pracy performera i malarza? Z pewnością bardzo ciekawy. Mogli się o tym przekonać elblążanie, którzy wczoraj odwiedzili CSE światowid o godz. 17:00. Odbywał się tam bowiem wernisaż wystawy Františka Kowolowskiego i Jiří Kuděli, pt. "Terytoria". Skąd pomysł na taki tytuł? Czy chodziło o nowe przestrzenie w malarstwie, sztuce w ogóle, a może pod uwagę brano przetrzenie ludzkiego ciała? Na te pytania odpowiedzieli zaproszeni artyści.

Frantisek Kowolowski to artysta-performer, który nie boi się łamać przyjętych w sztuce norm, poszukuje nowych form wyrazu. Przed laty (2007) wziął udział w projekcie "Art & Antikrist", w którym razem z dwoma kolegami skupiał się na działaniach podważających uznane normy świata sztuki i zarazem wpisujących się idealnie w wizerunek naszych pd.-zach. sąsiadów jako prześmiewców, zgrywusów.

Jiří Kuděla to artysta, specjalizujący się w portretach. Nie są to jednak zwyczajne dzieła. Libor Novotny, kolega Kuděli z uniwersytetu w Ostrawie mówił o nich:

Jego prace przybierają unikalną formę, bo każdy artysta stara się być innowacyjny na swój sposób. Z jednej strony mogą przesłaniać indywidualną osobowość, ale mogą też podkreślać jej cechy dystynktywne. Z drugiej strony jego dzieła to swoista gra słów, próba stworzenia nowego języka w malarstwie.

W odniesieniu do "Terytoriów" Kudela tak mówi o swojej twórczości:

Przez kilka lat odkrywałem zakorzenione schematy portretu za pomocą różnie formułowanego podejścia, praca ta przeplatała się w kilku wzajemnych cyklach. Chodziło o konkretne portrety, celowo pozbawione cech fizjonomicznych i psychofizycznych. W monotypiach i obrazach byłem o wiele bardziej zainteresowany badaniami i formalnymi zdolnościami tradycyjnych motywów.

Współtwórca prac, stanowiących sedno wczorajszego wernisażu - Frantisek Kowolowski, do wspomnianego zbioru włączył swoją zabawę niestabilnymi formami. Zaproponowane przez niego połączenie fizyczności, przestrzeni, czasu i zmienności tych elementów jest również widoczne w dużych płótnach artysty. Poprzez swoje prace chce doprowadzić odwiedzających do podważenia tradycyjnego sposobu myślenia o zasadach gry, nie tylko w sztuce, ale w każdym systemie.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 53