› bieżące
10:50 / 23.09.2019

Czop woskowinowy – czym jest i jak się go pozbyć?

Czop woskowinowy – czym jest i jak się go pozbyć?

Czop woskowinowy – to problem, który bardzo często fundujemy sobie sami, głównie za sprawą błędów w higienie przewodu słuchowego. Niestety, jego usunięcie może sprawić sporo trudności, a wszelkie próby nierzadko kończą się przymusową wizytą u laryngologa. Co zrobić, by uniknąć tego problemu?

Czop woskowinowy – jak powstaje?

Woskowina, choć często utożsamiana jest z brakiem higieny, pełni w naszym organizmie bardzo istotną rolę. To przede wszystkim naturalna ochrona uszu przed bakteriami, grzybami i innymi zagrożeniami z zewnątrz. Ponadto wydzielina wytwarzana przez gruczoły apokrynowe i łojowe zapewnia nawilżenie skórze przewodu słuchowego. Wraz z nadmiarem wosku z ucha usuwany jest też martwy naskórek.  

Dlaczego w takim razie czyścimy uszy z woskowiny?

Nadmiar woskowiny nie jest korzystny, gdyż może doprowadzić do powstania czopu woskowinowego. Może on utworzyć się również wskutek przesadnej i źle prowadzonej higieny. Przewód słuchowy potrzebuje woskowiny do prawidłowego funkcjonowania, powinniśmy zatem zbierać wyłącznie jej nadmiar z zewnętrznego końca przewodu słuchowego, bez ingerencji – szczególnie patyczkami, czy innymi sztywnymi przedmiotami - w głębiej położone części przewodu. Ucho posiada fizjologiczny mechanizm samooczyszczania. Naturalna migracja komórek nabłonkowych wspomagana ruchami żuchwy powoduje przesuwanie woskowiny wraz ze złuszczonym naskórkiem i cząstkami kurzu w kierunku małżowiny, gdzie ulega usunięciu (wypada lub zostaje zebrana). Dlatego nie należy wkładać żadnych przedmiotów do przewodu słuchowego.

Niekorzystny dla naszych uszu jest również kontakt z wodą. Woskowina wchłania wilgoć, a w efekcie pęcznieje w przewodzie słuchowym, zatykając go. Stosując patyczki higieniczne bardzo łatwo wepchnąć taką zgęstniałą masę głębiej. Zgromadzona wydzielina wepchnięta w głąb ucha zastyga, tworząc trudny do usunięcia korek woszczynowy. Jak rozpoznać jego obecność? Przede wszystkim skutkuje takimi dolegliwościami jak: szum w uszach, ból, uczucie zatkania w przewodzie słuchowym oraz niedosłuch. 

Jak usunąć czop woszczynowy?

W jaki sposób możemy pozbyć się nadmiaru woskowiny? Będzie to zależeć przede wszystkim od ilości i konsystencji wydzieliny. Naszym celem powinno być przede wszystkim rozrzedzenie znajdującej się w uchu woszczyny. Pamiętajmy, by wystrzegać się patyczków kosmetycznych. Próbując „wydłubać” czop, możemy jedynie dopchnąć go głębiej, a w efekcie doprowadzić nawet do uszkodzenia błony bębenkowej. 

W rozrzedzaniu wydzieliny pomocne okażą się krople lub spraye do uszu. Warto sięgnąć po preparaty na bazie naturalnych olejków, przykładowo spray Fonix. Woskowina to przede wszystkim tłuszcze, a oleiste ciecze działają na nią jako rozpuszczalnik. W efekcie nadmiar gęstej wydzieliny zostanie rozrzedzony a następnie usunięty poprzez naturalne mechanizmy oczyszczania z przewodu słuchowego. Tego typu preparaty dostępne są w aptekach bez recepty. A jak często należy aplikować spray do uszu? Jeśli mamy problem z zatkanym uchem, należy to robić regularnie przez kilka dni. A co zrobić, jeśli problem nie ustanie? W takiej sytuacji powinniśmy udać się do specjalisty. Laryngolog najpewniej zdecyduje się na przeprowadzanie jednej z metod zabiegowych, np. z użyciem ssaka, lub narzędzi laryngologicznych.  

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%