› zdrowie i uroda
09:45 / 12.09.2012

Czosnek i cebula - niezawodny duet na przeziębienie i grypę

Czosnek i cebula - niezawodny duet na przeziębienie i grypę

Czosnek i cebula to tradycyjne, babcine sposoby na pobudzanie odporności. Warto po nie sięgać już teraz, kiedy za oknem coraz częściej będzie mokro i chłodno.

 
O cebuli
Cebula zawiera, oprócz dwuwodoroalliiny i organicznych związków siarki, glikozyty flawonowe, pektynę i glukokininy. Substancje te działają silnie bakteriobójczo, sprzyjają tworzeniu się i wydalaniu żółci, obniżają ciśnienie krwi i wywierają korzystny wpływ na działalność przewodu pokarmowego. Cebulę podaje się wewnętrznie w różnych formach podobnie jak czosnek. Używa się jej jako środka wzmacniającego trawienie i pobudzającego apetyt, w celu obniżenia poziomu cukru we krwi, i jako środka wykrztuśnego. W pewnych wypadkach cebula daje pozytywne wyniki jako środek przeciw robakom.
 
W medycynie ludowej stosuje się cebulę zewnętrznie przeciw owrzodzeniom, sok z cebuli wpuszczony do nosa hamuje katar. Liczne łuski okrywające cebulę ("koszule"), zależnie od ilości, zapowiadały według ludowych wierzeń bardziej lub mniej ostrą zimę. 
 
Łupiny cebuli to także doskonały barwnik np. do wielkanocnych jaj. Wartość kaloryczna cebuli jest mała (10 dkg cebuli surowej = 50 kalorii), natomiast zawiera ona cenny zespół witamin A, B, C i bogaty asortyment soli mineralnych. Zawartość krzemu i wapnia koniecznego do budowy i wzmocnienia kości sprawia, że cebula jest wskazana jako pożywienie dla młodzieży i starców. Dzięki siarce, potasowi i jodowi cebula ma właściwości antytoksyczne i antyinfekcyjne. Także działania moczopędne zostały potwierdzone badaniami. Zaleca się spożywanie cebuli chorym na marskość wątroby oraz ludziom otyłym. Warto wiedzieć, że właściwości te zachowują się nawet po ugotowaniu czy duszeniu cebuli.
 
Czosnek - naturalny antybiotyk
Czosnek zawiera związki bogate w siarkę, takie jak: allicyna oraz saponiny i związki fenolowe, wzmagające działanie limfocytów T i makrofagów, będących kluczowymi elementami układu immunologicznego. Wyciąg z czosnku może zabić aż 99% bakterii i wirusów powodujących przeziębienia i infekcje grypopodobne.
 
Spośród witamin najwięcej jest witaminy C oraz B. Ponadto czosnek zawiera potas, magnez, fosfor i żelazo. Jest dość kaloryczny - 146 kcal/100g.
 
Wielka moc w małej główce. Jak działa czosnek?
  • przeciwdziała zwapnieniu tętnic,
  • obniża poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi,
  • obniża stężenie cukru we krwi,
  • powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych (wskazany przy osłabieniu wzroku na tle naczyniowym, tzw. chromaniu przestankowym),
  • działa kojąco przy wzdęciach, niestrawności oraz wpływa korzystnie na procesy fermentacyjne w jelitach.
Jeśli przeszkodą w czerpaniu tych naturalnych źródeł zdrowia jest smak i zapach, apteki oferują wiele preparatów z wyciągiem z czosnku, które pozbawione są tych odstraszających właściwości. Można również do potraw dodawać pietruszkę, neutralizującą intensywny zapach czosnku. 
3
0
oceń tekst 3 głosów 100%