› prezentacje
09:00 / 27.11.2012

Czterdzieści lat minęło... w Szkole Muzycznej

Czterdzieści lat minęło... w Szkole Muzycznej

fot. Konrad Kosacz / Czesław Misiuk

Powyższe zdjęcia dzieli blisko czterdzieści lat,  natomiast Szkoła Muzyczna w Elblągu istnieje już od sześćdziesięciu. Właśnie w tym roku, roku wielu jubileuszy, minęło sześć dekad, odkąd w naszym mieście oficjalnie otworzono placówkę muzyczną.

Pierwsza szkoła muzyczna powstała nawet jeszcze wcześniej, a mieściła się przy ul. Chopina. Od 1952 r. liczy się jednak jej oficjalna historia. Dyrektorem został wówczas Józef Karpiński, kompozytor i animator kultury - postać niezwykle dla Elbląga zasłużona. A szkoła otrzymała siedzibę w trzech obiektach: dwóch na ul. Kosynierów Gdyńskich i jednym przy ul. 12 Lutego. Utworzona została wówczas podstawowa szkoła muzyczna, która łączyła przedmioty ogólne i muzyczne.

Na archiwalnym zdjęciu z lat 70 widzimy budowę obiektu, do którego szkoła muzyczna przeniosła się w roku 1977. Jej budowa ruszyła w 1972 roku, przeciągała się długo, była niechlujna, a wynikłe z tego braki odczuwane były jeszcze przez długie lata. W 1977 roku zmarłego nagle dyrektora Karpińskiego zastąpił Bogusław Stolarski. Rok później w wyniku reformy oświaty podstawowa szkoła muzyczna została zlikwidowana i zastąpiona przez szkołę popołudniową. Powołano natomiast średnią szkołę muzyczną. Dwa lata później wszystko wróciło do stanu sprzed reformy. Znów funkcjonowała podstawówka, w 1984 zaś powołano liceum muzyczne.

Budynek leżący u styku ulic Traugutta i Armii Krajowej nadal jest siedzibą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Niebawem czeka go kapitalny remont i rozbudowa o nowe skrzydło, w którym mieścić się będzie kameralna sala koncertowa. Planowane prace mają zakończyć się w 2014 roku. Zobaczymy, jak wówczas zmieni się szara bryła szkoły, która wypuściła w świat setki absolwentów, odnoszących sukcesy w kraju i za granicą.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%