01:47 / 07.03.2019

Czujnik wałka rozrządu - czym jest i kiedy należy go wymienić?

Czujnik wałka rozrządu - czym jest i kiedy należy go wymienić?

Czujnik wałka rozrządu stosowany jest w samochodach wyposażonych w elektroniczny system sterowania silnikiem. Umożliwia on układowi sterowania silnika określenie dokładnej pozycji zespołu korbowego. Z czujnika pobierany jest też sygnał informujący komputer o tym, czy silnik jest uruchomiony czy nie. Awaria czujnika może powodować nie tylko niestabilną pracę silnika, ale również prowadzić do unieruchomienia pojazdu.

Jak działa czujnik wałka rozrządu?

Bezpośrednim zadaniem czujnika jest dokładne określenie pozycji wału korbowego. Dzięki temu komputer wie o tym, w jakim położeniu w danej chwili znajdują się krzywki sterujące pracą zaworów pierwszego cylindra. Czujnik wałka rozrządu działa w oparciu o efekt Halla. Obroty wieńca zębatego powodują zmianę napięcia Halla. Zmieniające się wartości napięcia przekazywane są do sterownika i tam w odpowiedni sposób analizowane. Dane te są niezbędne po to, aby komputer mógł ustalić odpowiedni moment wtrysku paliwa.

Jakie są objawy awarii czujnika wałka rozrządu?

Do głównych objawów świadczących o awarii czujnika wałka rozrządu można zaliczyć:

  • zapalenie się kontrolki “check engine”;
  • zapisanie kodu usterki;
  • pracę sterownika w trybie awaryjnym;
  • problemy z uruchomieniem silnika.

Jednym z pierwszych objawów, który świadczy o awarii czujnika wałka rozrządu, jest zaświecenie lampki kontrolnej silnika. Za pomocą profesjonalnego komputera diagnostycznego można odczytać odpowiedni kod błędu. Nieusunięta awaria czujnika położenia wałka rozrządu powoduje przejście w tryb awaryjny, co może prowadzić do obniżenia osiągów oraz zwiększenia zużycia paliwa, a nawet do problemów z uruchomieniem pojazdu.

Jakie są przyczyny uszkodzenia czujnika wałka rozrządu?

Czujnik wałka rozrządu może zostać uszkodzony w wyniku eksploatacji lub na skutek uszkodzenia mechanicznego. Zdarzają się również sytuacje, kiedy dochodzi do zwarcia wewnątrz czujnika albo do uszkodzenia przewodu łączącego czujnik położenia wałka rozrządu z komputerem sterującym pracą jednostki napędowej.

Wymiana czujnika wałka rozrządu

Sam czujnik jest elementem nienaprawialnym i nie nadaje się do powtórnego użycia w przypadku awarii, dlatego na ogół się go nie naprawia. Z tego też powodu, gdy dojdzie do jego awarii - jedynym rozwiązaniem jest wymiana czujnika. Czujnik wałka rozrządu można kupić w sklepie motoryzacyjnym Motochemia.pl i zlecić jego montaż specjalistom lub zamontować go samodzielnie. Zdecydowanie odradzamy zakup starych czujników pochodzących z demontażu.

Gdzie znajduje się czujnik wałka rozrządu?

W zależności od modelu samochodu oraz rodzaju zastosowanego w nim silnika czujnik wałka rozrządu może znajdować się w innym miejscu. Z reguły jednak jest on zamontowany w głowicy silnika i skierowany w stronę koła sygnałowego, które jest osadzone na wałku rozrządu.

Jak samodzielnie zamontować czujnik wałka rozrządu?

Aby wymienić czujnik wałka rozrządu, należy odłączyć wtyczkę czujnika elektrycznego i odkręcić czujnik od jednostki napędowej. Następnie w miejsce starego czujnika można zamontować nowy oraz podłączyć nowy sensor. Ważne jest, aby przy montażu czujnika, został zastosowany odpowiedni odstęp pomiędzy czujnikiem a kołem sygnałowym zamontowanym na wałku rozrządu. Po zamontowaniu czujnika konieczne jest podłączenie interfejsu diagnostycznego w celu skasowania błędu zapamiętywanego w sterowniku silnika pochodzącego od starego i niesprawnego sensora. Dobrze przeprowadzona wymiana czujnika powinna przywrócić prawidłową pracę silnika.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Więcej porad motoryzacyjnych znajdziesz na blogu sklepu z akcesoriami i częściami samochodowymi Motochemia.pl

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%