› bieżące
06:54 / 27.08.2013

Czwarty projekt radnych KWW Wróblewskiego

Czwarty projekt radnych KWW Wróblewskiego

fot. elblag.net

Sławomir Malinowski, Adam Basiukiewicz i Marek Burkhardt skierowali do Rady Miasta czwarty już w tej kadencji projekt uchwały. Po projektach dotyczących terminu opłat za wywóz śmieci, obniżenia stawek za ich wywóz oraz regulaminu wywozu śmieci, tym razem dotyczy zaktualizowania Lokalnego Programu Rewitalizacji Elbląga na lata 2014-2020.

- To ważna dla przyszłości naszego miasta sprawa – podkreśla Sławomir Malinowski. - Dotychczas obowiązujący Program Rewitalizacji Elbląga na lata 2007-2013 wymaga pilnej aktualizacji. Związane jest to z nowym rozdaniem środków z funduszy europejskich, przyznane Polsce na lata 2014-2020.

Aktualizacja tego programu otworzy miastu, a także potencjalnym beneficjentom odpowiedzialnym za poprawę standardu zamieszkiwania możliwości ubiegania się o środki z funduszy europejskich będące bezzwrotnym źródłem finansowania podejmowanych przez nich działań. Mogą one dotyczyć m.in. rewitalizacji zasobów, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań m.in. w pozyskiwaniu energii odnawialnej i racjonalizacji zużycia energii konwencjonalnej, informatyzacji, poprawy estetyki osiedli chociażby poprzez modernizacje/remonty dróg i chodników wewnętrznych, odbudowę terenów zielonych, budowę nowych placów zabaw. Jako zadanie priorytetowe do rewitalizacji winny być wskazane szczególnie tereny i obszary w otoczeniu budynków mieszkaniowych w tym m.in. Wspólnot Mieszkaniowych.

Obszary te położone są głównie na terenach będących w zarządzie Miasta. W aktualizowanym Programie mogą zostać zrealizowane w pełnym zakresie oczekiwania mieszkańców wspólnot mieszkaniowych w zakresie zagospodarowania otoczenia budynków, przy stosunkowo niskim udziale finansowym. Aktualna kondycja finansowa Wspólnot ze względu na prowadzenie działań remontowych (docieplenia ścian budynków, remonty dachów, wymiana stolarki) w oparciu o kredyty nie pozwala na dalsze wzmożenie i podejmowanie tego typu działań rewitalizacyjnych przez zarządców nieruchomości i zarządy spółdzielni. Podstawowym dokumentem do aplikowania środków unijnych jest wpisywanie się z projektami w Lokalny Program Rewitalizacji Elbląga.

Oznacza to, że wsparcie dla mieszkańców Wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, zasobów komunalnych może zostać jedynie udzielone w ramach programów operacyjnych dla danego Miasta.

- Przygotowanie się do przyjęcia nowego Programu rewitalizacji na lata 2014-2020 – dodaje Sławomir Malinowski - winno odbyć się po debatach z przedstawicielami świata nauki, organizacji pozarządowych i środowisk branżowych, jak również projekt programu winien zostać skonsultowany z mieszkańcami Elbląga. Zasadnym jest również podjęcie szerokich działań promocyjnych i szkoleniowych z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie dla potencjalnych beneficjentów z różnych środowisk z terenu Elbląga, gdyż ostatecznie reguły konkursowe zasady finansowania projektów określane są przez tą Instytucję.

Dla uchwalenia zaktualizowanego Lokalnego Programu Rewitalizacji Elbląga wymagane jest uchwalenie Strategii Miasta Elbląga na lata kolejne, w oparciu uchwaloną Strategią województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia, Mazury na lata 2014-2020.

Joanna Urbaniak
Asystentka Witolda Wróblewskiego

2
4
oceń tekst 6 głosów 33%