› bieżące
13:36 / 26.09.2017

Czy będą kolejne podwyżki składek OC?

Czy będą kolejne podwyżki składek OC?

Polska Izba Ubezpieczeń podsumowała pierwszy kwartał tego roku. Niestety, wiadomości nie są dobre dla ubezpieczycieli - wypłaty z odszkodowań i świadczeń z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wzrosły o 9,2 % (wyniosły 4,3 mld zł), natomiast odszkodowania i świadczenia z autocasco wyniosły 2,2 mld zł (wzrost o 6,5 %).

Co to oznacza dla nas - kierowców? W praktyce podobne informacje oznaczają najczęściej, że w niedalekiej przyszłość możemy spodziewać się podwyżek składek OC. Obecnie ubezpieczyciele wychodzą w dalszym ciągu na plus dzięki zeszłorocznym podwyżkom (nawet 50 % w niektórych sutuacjach!), lecz jeśli wartość wypłat odszkodowań i świadczeń OC będzie nadal rosnąć, podwyżki mogą być nieuniknione.

Wciąż obserwujemy efekt zeszłorocznych podwyżek cen ubezpieczeń OC ppm. Rynek OC drugi kwartał z rzędu jest rentowny, mimo wyższych wypłat na rzecz poszkodowanych w wypadkach. To czy uda się utrzymać tę równowagę, zależy przede wszystkim od wartości wypłat dla poszkodowanych w przyszłości. Jeśli będą one rosły, rosnąć będą także ceny ubezpieczeń 

– mówił niedawno J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Wartość składek z ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w skali Polski wyniosła w pierwszej połowie tego roku 1,1 mld zł (wzrost rok do roku o 6,1 proc.).

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%