› bieżące
15:17 / 13.02.2013

Czy będzie tańsze, płatne parkowanie?

Czy będzie tańsze, płatne parkowanie?

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Miasto chce wprowadzić szereg korzystnych zmian w Strefie Płatnego Parkowania, m.in. niższe opłaty za parkowanie do 30 minut, ale i niższe koszty abonamentowe. Zmiany obejmą również osoby niepełnosprawne. Ostateczną decyzję podejmą radni podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej 19 lutego. Jeśli uchwała zostanie przegłosowana, zmiany wejdą w życie 1 maja br.

Proponowane zmiany w strefie Płatnego Parkowania są rezultatem ponad półrocznej pracy specjalnej Komisji składającej się z przedstawicieli Rady Miejskiej Urzędu Miasta, Zarządu Komunikacji Miejskiej, a także przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych.

Jakie zmiany wejdą po uchwaleniu przez miejskich radnych?
- Zmniejszenie minimalnej odpłatności za parkowanie – z 1 zł (za 30 minut) do 50 gr (za 15 minut) – plus dla osób parkujących na bardzo krótko;
- Likwidacja stawki progresywnej (wyższej za drugą /2.40/ i trzecią godz. /2.80/ - wszystkie godziny równe pod względem stawki /2.00/ - plus dla osób parkujących na kilka godzin;
- Skrócenie i ujednolicenie czasu obowiązywania odpłatności: obecnie jest od 9.00 do 18.00 i od 9.00 do 20.00, będzie od 9.00 do 17.00, a przy UM od 9.00 do 16.00. Takie rozwiązanie to plus dla osób chcących dłużej przebywać np. rejonie Starego Miasta;
- Miasto chce również zlikwidować konieczność comiesięcznego odnawiania bezpłatnego abonamentu mieszkańca. Aktualnie alternatywą jest abonament kilkumiesięczny, ale dość drogi – kwartalny kosztuje 70 zł, a półroczny 125 zł. Po 1 maja abonament ten ma wynosić: miesięczny 10 zł, roczny 60 zł, czyli o połowę mniej.
- Na tańszy abonament będą mogli liczyć również przedsiębiorcy posiadający więcej niż jedno auto. 250 zł za pierwszy samochód, za drugi 200 zł, za trzeci i każdy następny 150 zł.

Zmiany w Systemie Płatnego Parkowania dotyczą również osób niepełnosprawnych
Przede wszystkim o 20% zwiększy się liczba tzw. kopert. Dziś jest ich ok. 50.
Ponadto do końca tego roku ma przestać obowiązywać karta N+, jak również niepotrzebne będzie zdobywanie stosownego zaświadczenia lekarskiego. (Wzorem innych miast karta N+ jest wystawiana na numer rejestracyjny samochodu a nie na konkretną osobę).
W zamian za zniesienie karty N+ ,  miasto wprowadzi  95% bonifikaty dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności na zakup abonamentu A  – Miesięczna kwota abonamentu to 4 złote i uprawnia on do parkowania w całej strefie – oczywiście na kopercie jak dotychczas za darmo.
80% bonifikatę otrzymają pozostałe osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności na zakup abonamentu A (16 zł za miesiąc), uprawniającego do parkowania w całej strefie. Na kopercie tak jak dotychczas.

W związku z tym, że nie wszędzie strefa płatnego parkowania spełnia oczekiwania kierowców niepełnosprawnych, będą wprowadzone miejsca ograniczonego postoju. (takie miejsca postoju do 15 min są już m.in. przy ul. Hetmańskiej).

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%