› dzieci i rodzina
06:23 / 11.07.2013

Czy bezrobocie dotyczy również młodzieżowego rynku pracy?

Czy bezrobocie dotyczy również młodzieżowego rynku pracy?

fot. http://www.twojezaglebie.pl/

Minęły już prawie dwa tygodnie wakacji. To dla młodzieży nie tylko czas odpoczynku, gdyż zdarza się również, że bardzo ciężkiej pracy. Nastolatkowie poszukują pracy sezonowej, aby dwa wolne miesiące wykorzystać możliwie efektywnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności, nie narzekają na brak zajęć, a co za tym idzie – nie mają czasu na głupoty.

Nawet prace dorywcze są cennym doświadczeniem, które przydaje się w późniejszym szukaniu pracy stałej. Wynagrodzenie za tego typu pracę, często jest uzależnione od zaangażowania młodego pracownika.

O krótkie przedstawienie obecnej sytuacji na młodzieżowym rynku pracy, poprosiliśmy Edytę Kuszelewską, pośrednika pracy Młodzieżowego Biura Pracy w Elblągu:

Czy oferty pracy dla młodzieży cieszą się dużą popularnością?

Zainteresowanie pracą, także sezonową, trwa cały czas. Do Młodzieżowego Biura Pracy (MBP) codziennie zgłasza się od kilku do kilkunastu młodych osób, w tym także niepełnoletnich, zainteresowanych podjęciem pracy w miesiącach wakacyjnych. W momencie posiadania ofert pracy dla osób niepełnoletnich, odnotowujemy wysokie zainteresowanie podjęciem zatrudnienia. Osoby niepełnoletnie, uczące się, poszukują głównie pracy dorywczej na popołudnia lub w weekendy. Jednak największą popularnością cieszą się oferty pracy skierowane dla osób pełnoletnich, ze względu na określone wymagania pracodawców.

Jakie oferty pracy są obecnie przygotowane dla młodocianych osób?

Aktualnie pracodawcy na sezon letni poszukują pracowników pełnoletnich, na stanowiska takie jak: kelner/kelnerka, pomoc kuchenna, barman/barmanka, sprzedawca/kasjer, pracownik magazynowy, osoba do telefonicznej obsługi klienta, referent ds. marketingu i sprzedaży. Biorąc pod uwagę osoby młodociane aktualnie posiadamy oferty takie jak: konsultant w branży kosmetycznej, kolporter gazet. Jednakże każdego dnia sytuacja dotycząca ofert pracy ulega weryfikacji i podyktowana jest bieżącym zapotrzebowaniem lokalnych pracodawców.

W jakich granicach waha się wynagrodzenie, i jaki może być wymiar  godzin pracy dla młodych osób?

Wymiar godzin pracy dla osoby młodocianej reguluje Kodeks Pracy – Dział 9 – Rozdział I Zatrudnianie młodocianych. Wysokość wynagrodzenia określa pracodawca poprzez indywidualne ustalenia z potencjalnym pracownikiem.

Co decyduje o przyjęciu do pracy i jakie warunki musi spełniać kandydat?

Pracodawcy podkreślają, iż najważniejsza jest chęć do pracy, rzetelność i poważny stosunek do powierzonych zadań. Liczy się także kreatywność i komunikatywność. Nawet osoby bez doświadczenia zawodowego mają duże szanse otrzymać zatrudnienie, gdyż pracodawcy chętnie przyuczają je już na stanowisku pracy. Jednakże pracodawcy chętniej zatrudniają osoby aktywne, dlatego już od najmłodszych lat należy zbierać doświadczenia zawodowe. Ich cennym źródłem jest np. wolontariat. Młodzi ludzie podkreślają, iż udział w akcjach charytatywnych, zbiórkach żywności czy pieniędzy nauczył ich odpowiedzialności i obowiązkowości. Szanse na znalezienie pracy wakacyjnej zwiększa w dużej mierze posiadanie książeczki sanitarno-epidemiologicznej oraz umiejętności posługiwania się językiem obcym – dotyczy to głównie pracy w gastronomii lub hotelarstwie.

7
3
oceń tekst 10 głosów 70%