› bieżące
12:35 / 11.08.2017

Czy Bursztynowa Komnata jest w Pasłęku? Dowiemy się za rok

Czy Bursztynowa Komnata jest w Pasłęku? Dowiemy się za rok

fot. UKSW

Ekipa archeologów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończyła prace w Pasłęku. Siedmioosobowa grupa naukowców i studentów, dowodzona przez dr. Jacka Wysockiego, spędziła w tym mieście pięć tygodni, prowadząc badania naukowe na przedpolu pasłęckiego zamku.

Prace przyniosły sporo cennego materiału. Po pierwsze zweryfikowaliśmy negatywnie wieści o istnieniu przejścia podziemnego mającego istnieć pomiędzy zamkiem, a kościołem pw. św. Bartłomieja. Znaleziona przez nas struktura gruzowa okazała się nie pozostałością tunelu, ale gruzem, którym, na początku wieku XIX, zasypano dawną fosę zamkową. Odkryliśmy także otaczający zamek mur kurtynowy – opowiada dr Jacek Wysocki.

W trakcie zakończonych właśnie prac archeolodzy zbadali teren położony na poziomie obecnej piwnicy zamkowej. Jak twierdzi dr Wysocki, dawniej był to poziom parteru.

Zostaje nam więc do zbadania dawna piwnica zamkowa, do której w tym roku jeszcze nie dotarliśmy. Jeżeli badania będą kontynuowane w przyszłym roku to myślę, że gruntownie ją zbadamy – mówi dr Jacek Wysocki.

Czy może znajdować się tam słynna Bursztynowa Komnata? Być może... Dr Wysocki niczego nie chce przesądzać.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 11