› bieżące
11:17 / 26.03.2013

Czy ciąża w komunikacji miejskiej już nie będzie ciążyć?

Czy ciąża w komunikacji miejskiej już nie będzie ciążyć?

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Podróż w stanie błogosławionym lub z maluszkiem przy boku, jest nieco trudniejsza niż dla przeciętnego pasażera. Dźwigając dodatkowe kilogramy, można opaść z sił, czasem też okazuje się, że „zaczyna brakować rąk”. Szczególnie jeśli jest to podróż z wózkiem. A wystarczy tylko dobry gest i pomoc, aby  ułatwić rodzicowi jazdę komunikacją miejską, i aby mamy nie stały się więźniami swoich mieszkań tylko dlatego, że nie są w stanie poradzić sobie w pojedynkę. W tym celu zorganizowano w mieście kampanię społeczną „Obudź wrażliwość”. Dziś odbył się jej kolejny etap. Inicjator akcji radny Robert Turlej przekazał Elbląskim Tramwajom i Zarządowi Komunikacji Miejskiej specjalne naklejki do oznaczenia miejsc siedzących w komunikacji dla kobiet w ciąży.

W pojazdach komunikacji miejskiej i elbląskich tramwajach są specjalne miejsca, przeznaczone przede wszystkim dla niepełnosprawnych, osób z małym dzieckiem na ręku i osób w podeszłym wieku. Siedzenia te są oznaczone specjalnymi piktogramami, dzięki którym pasażer zajmujący to miejsce wie, że powinien je ustąpić w momencie pojawienia się w pojeździe przedstawiciela jednej z wyżej wymienionych grup.  Dziś do tych oznaczeń dołączyły nalepki z piktogramem kobiety w ciąży. - Mamy przygotowanych 150 takich naklejek, które w ciągu tygodnia znajdą się w komunikacji miejskiej – zapowiedział Robert Turlej. Będziemy starać się, by wyznaczone miejsca były wydzielane z czoła pojazdu i aby każda kobieta spodziewająca się dziecka podróżująca komunikacją miejską mogła bez problemu znaleźć i zająć takie miejsce – zapewniał radny.

Dzisiejsze oznaczenie takim piktogramem elbląskiego tramwaju im. Stanisława Wójcika to już kolejny etap kampanii „Obudź wrażliwość”. Pierwszy etap dotyczył miejsc postojowych dla kobiet z brzuszkiem na parkingach, drugim krokiem było zachęcanie instytucji do wydzielania kącików zabaw dla małych dzieci. - My jako Urząd Miejski wydzieliliśmy 3 takie miejsca – dodaje radny. Również 8 innych podmiotów w tym dwa hotele takie kąciki już stworzyły. Mamy również kącik w np. ZUS, czy Sądzie. Każda z tych instytucji otrzyma specjalny certyfikat potwierdzający udział w kampanii.

Kampania społeczna „Obudź wrażliwość” została przedłużona do 25 kwietnia, gdyż ciągle napływają nowe zgłoszenia i zapytania dotyczące wydzielania miejsc postojowych dla kobiet w ciąży na parkingach wzdłuż ulic. - Obecnie nie jest to możliwe – wyjaśniał Robert Turlej. Kodeks Ruchu Drogowego niestety na to nie zezwala.

Elbląg chce również dołączyć do akcji zbierania podpisów, którą prowadzi Rzeszów, żeby znowelizować ustawę o ruchu drogowym, tak aby ten znak (kobiety w ciąży), został włączony do Kodeksu Ruchu Drogowego. To wówczas pozwoli miastu wydzielać miejsca postojowe dla kobiet ciężarnych w dowolnym punkcie przestrzeni miejskiej.

6
1
oceń tekst 7 głosów 86%