› bieżące
09:01 / 27.08.2014

Czy dzieci bezpiecznie dojdą do szkoły? Przeprowadzaczy nie będzie

Czy dzieci bezpiecznie dojdą do szkoły? Przeprowadzaczy nie będzie

fot. elblag.net

Kilka lat temu w Elblągu funkcjonowali tzw. „przeprowadzacze”, którzy pomagali uczniom pokonywać niebezpieczne odcinki ulic i skrzyżowań. Później zrezygnowano z ich usług. W 2012 roku na sesji Rady Miasta temat powracał. Czy jest teraz szansa na ich powrót?

„Przeprowadzacze”, osoby często bezrobotne, pomagali uczniom przejść przez ulice i bezpiecznie dojść do szkoły. Wiele przejść dla pieszych w Elblągu znajdujących się w pobliżu szkół jest niebezpiecznych i stwarzających zagrożenia. W innych miastach w Polsce funkcja ta spełnia swój rezultat. "Przeprowadzacze" pojawiają się w okolicach przejść podczas godzin przychodzenia dzieci do szkół oraz na koniec lekcji.

Czy jest szansa na ich powrót w Elblągu? Zwłaszcza, że wakacje dobiegają końca i dzieci wrócą do szkół. Niestety okazuje się, że "przeprowadzaczy" w mieście dalej nie będzie.

- Na ruchliwych skrzyżowaniach na początku września będą dyżurowali policjanci i straż miejska. Będą oni pomagać dzieciom przejść przez ulicę, a także pouczać je jak bezpiecznie się poruszać na przejściach - informuje nas Rafał Maliszewski z biura prasowego prezydenta.

Czym w związku z tym zajmą się policjanci? Czy będą pracowali przez cały rok szkolny czy tylko w kilka pierwszych dni/tygodni? Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z elbląską policją.

- Akcja pod nazwą: „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzona będzie przez dzielnicowych, a także drogówkę. Zaangażowani policjanci z drogówki będą odwiedzali szkoły podstawowe w Elblągu i powiecie. Podczas tych działań będą szkolić dzieci, kłaść nacisk na bezpieczne poruszanie się po drodze, informować o konieczności noszenia odblasków. Ponadto będą również patrolować ulice w pobliżu szkół, sprawdzać trzeźwość rodziców, wyposażenie samochodów w foteliki samochodowe, stan techniczny, a także będą egzekwować prędkość. Ponadto równolegle dzielnicowi przez cały rok szkolny będą sprawdzać okolice szkół, zapobiegać wagarom oraz prowadzić działania edukacyjne - informuje nas Jakub Sawicki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

Jednak to nie wszystkie działania policji w celu edukacji dzieci, a także poprawy bezpieczeństwa na drodze. Dodatkowo prewencja kryminalna będzie pouczać dzieci pod względem zagrożeń. Nadal będą odbywały się kontrole autobusów. Drogówka, w pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego, będzie prowadzić działania w okolicach szkół.

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%