› biznes
21:12 / 07.09.2016

Czy Elbląg będzie zarabiał na Kanale? Podsumowanie dwudniowej konferencji

Czy Elbląg będzie zarabiał na Kanale? Podsumowanie dwudniowej konferencji

Dwudniowa konferencja na temat produktów turystycznych Krainy Kanału Elbląskiego dobiegła końca. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów oraz wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez uznanych specjalistów z dziedziny turystyki.

Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim od godz. 10:00 do 18:00 prowadzone były zajęcia poświęcone problematyce szlaków turystycznych. Głównie pod kątem szlaku kulturowego, jaki powstać ma na terenach związanych z Kanałem Elbląskim. Była to kontynuacja zajęć odbywających się dzień wcześniej. Ponad połowę uczestników stanowiły osoby, które były obecne pierwszego dnia. Pojawili się nowi, inni z różnych powodów zrezygnowali.

Drugi dzień konferencji dotyczył bardziej szczegółowych kwestii, związanych z tworzeniem szlaku turystycznego, m.in. finansowania, zarządzania i koordynowania.

Konferencja miała na celu poinformowanie potencjalnych beneficjentów w jakich kierunkach ulokować swoje inwestycje, żeby zarobić. Chcieliśmy przekonać ich, że w turystykę warto inwestować. Szlak Kanału Elbląskiego ma ogromną wartość, a nie wszyscy są w stanie to docenić. Mamy pieniądze na rozwój, ale ich jest niewiele, więc trzeba je dobrze zainwestować. Jak dobrze zarządzać szlakiem turystycznym możemy nauczyć się od najlepszych. Na konferencję zaproszony został prof. Rohscheidt, który jest światowej klasy autorytetem w tej dziedzinie. Uczestnicy konferencji, którzy reprezentowali bardzo różne podmioty, mieli okazję się czegoś nauczyć, ale mieli także okazję się poznać, co może zaowocować lepszą współpracą. Współpraca jest tu słowem kluczowym, ponieważ w pojedynkę do nikąd nie dojdziemy

- konkludowała Stanisława Pańczuk, inicjatorka konferencji.

Uczestnicy otrzymali sporą dawkę fachowej wiedzy, którą zapewne będą jeszcze przez czas jakiś przetwarzać. Rozdane na konferencji materiały mają być pomocne w utworzeniu planu działania funkcjonowania szlaku Kanału Elbląskiego.

Udało nam się przybliżyć tematykę tego specyficznego systemu eksploatacji, jakim jest szlak kulturowy. Mam nadzieję, że udało się również przekonać niektórych, że współpraca w ramach szlaku jest dla wszystkich korzystna. Udało nam się także usystematyzować słownik pojęć związanych z turystką, takich jak koordynacja, czy pakiet turystyczny. Zaproponowaliśmy pewne modele koordynacji szlaków oraz kilka modeli finansowania szlaków. Z niektórych dyskusji, czasem nawet gorących, można było wnosić, że niektóre stanowiska się do siebie zbliżyły. Niektórzy dopiero dziś dowiedzieli się, że ich interesy nie są zagrożone i można pogodzić je z innymi otwierając się na pewne rozwiązania kompromisowe. Było kilka takich momentów, które pozwalają myśleć pozytywnie

- mówił prof. dr hab. Armin Mikos von Rohscheidt, prowadzący warsztaty.

W warunkach konferencyjnych niektórym z uczestników udało się porozumieć i wypracować wspólne zdanie w kilku kwestiach. Ciekawe czy w mniej sterylnych warunkach biznesowej rzeczywistości również uda im się to osiągnąć. Czy partykularne interesy poszczególnych grup da radę pogodzić, a osobiste ambicje schować do kieszeni? Do tej pory się to nie udało. Człowiek uczy się jednak przez całe życie.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 13