› bieżące
11:49 / 04.06.2013

Czy Elbląg zabierze inwestorów z Pomorza? Jest na to szansa

Czy Elbląg zabierze inwestorów z Pomorza? Jest na to szansa

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Tak przynajmniej uważa Janusz Piechociński – wicepremier i minister gospodarki. W poniedziałek w Elblągu, podczas swojej wizyty zapowiedział, że ulgi dla przedsiębiorców na Warmii i Mazurach mają być większe niż na Pomorzu.

Podczas wizyty w Elbląskim Parku Technologicznym Janusz Piechociński zapowiedział, że w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która obejmuje również Elbląg, ulgi dla przedsiębiorców będą od 2014 r. o 20-30 proc. większe niż w sąsiedniej Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Zdaniem Piechocińskiego Elbląg, który leży zaledwie 50 km od Trójmiasta, dzięki temu stanie się dla inwestorów z tego regionu bardziej atrakcyjny niż obecnie.

- Warto więc się pokusić o ściągnięcie tu inwestorów z Pomorza, bo Elbląg ze względu na ulgi dla inwestorów będzie dla nich bardziej atrakcyjny inwestycyjnie niż Pomorze – mówił Piechociński na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z przedsiębiorcami działającymi w SSE w Elblągu.

Zdaniem Piechocińskiego do Elbląga może przyciągnąć inwestorów z Pomorza dogodne położenie komunikacyjne miasta oraz czynny port.

- Warto powrócić do współpracy między portami w Trójmieście, Królewcu i Elblągu, która od wieków istniała – namawiał Piechociński i przekonywał, że warto przełamać w kwestii współpracy bariery i granice administracyjne.

- To, że Elbląg leży w woj. warmińsko-mazurskim, nie powinno powodować odcinania tego miasta od przemysłu Trójmiasta - argumentował. Szef resortu gospodarki przyznał, że ma nadzieję, iż ulgi w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, które zaczną obowiązywać w 2014 roku przyczynią się do zmniejszenia w Elblągu bezrobocia, które teraz wynosi 17 proc.

źródło (PAP)

11
4
oceń tekst 15 głosów 73%