Czy Elbląg zerwie współpracę z Tarnopolem na Ukrainie?
fot. UM Elbląg
Władze Elbląga wyrażają poważne zaniepokojenie faktem, że w partnerskim mieście Tarnopol na Ukrainie miejscowy stadion otrzymał nazwę Romana Szuchewycza– głównodowodzącego tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) odpowiedzialnemu za ludobójstwo Polaków. Grupa elblążan chce natomiast zmiany nazwy Ronda Tarnopol w naszym mieście.
Prezydent Witold Wróblewski, wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Antonim Czyżykiem wystosowali list do władz ukraińskiego Tarnopola. Przedstawiciele władz Elbląga zaznaczyli m.in, że decyzja władz Tarnopola o nazwaniu tamtejszego stadionu imieniem Romana Szuchewycza „staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców” miasta.
W liście do mera Tarnopola, Serhija Nadała przedstawiciele władz Elbląga napisali, że decyzja ukraińskich partnerów może wpłynąć na dotychczasowe relacje między oboma miastami.
„Decyzja władz Tarnopola daleka jest od założeń, które były bliskie w naszych 29-letnich kontaktach. Powoduje bolesny dyskomfort w relacjach, jak też staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców Elbląga, którzy pozytywnie wpisują się w naszą wielokulturowość” – napisali samorządowcy z Elbląga.
Elbląg jest miastem partnerskim Tarnopola od 29 lat. W mieście znajduje się też Rondo Tarnopol, oficjalnie otwarte w październiku 2017 roku.
Jak udało nam się ustalić, grupa mieszkańców Elbląga złożyła już do biura Rady Miasta projekt zmiany nazwy ronda Tarnopol na Rondo Ofiar Wołynia. Pod petycją podpisało sie 200 osób.
Wcześniej podobne listy wysłali do Tarnopola m.in. samorządowcy z Chorzowa. Zamość zawiesił stosunki partnerskie z Tarnopolem rezygnując z realizacji wspólnego projektu, a zerwaniem takich stosunków zagroziła Nysa. Radom usunął ze swojej strony internetowej informację o tym, że jego miastem partnerskim jest ukraiński Tarnopol.
Przypomnijmy, że 5 marca br. Rada Miejska Tarnopola postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD. W czasie II wojny światowej Szuchewycz kolaborował z III Rzeszą – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall (który dokonał co najmniej jednego pogromu Żydów), a w 1942 roku w szeregach podległej SS policji pacyfikował wioski na Białorusi. Od 1943 roku był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich.
Mer Tarnopola Serhij Nadał informuje, że władze miasta nie cofną swojej decyzji.