Czy elbląscy uczniowie polubią fizykę? Ten projekt ma temu służyć
fot. Marcin Walędzik
Siedziba Elbląskiego Parku Technologicznego była dziś miejscem konferencji podsumowującej projekt "Eksperyment edukacją przyszłości - innowacyjny program kształcenia w elbląskich szkołach gimnazjalnych". Co udało się zrealizować dzięki temu zadania i jakie korzyści mają z niego uczniowie?
Czym jest ten projekt?
To przede wszystkim dodatkowe zajęcia z fizyki, które odbywały się po obowiązkowych lekcjach elbląskich gimnazjalistów. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku, kolejne we wrześniu. Łącznie wzięło w nich udział 439 uczniów z II klas gimnazjum w Elblągu. - Lekcje odbywały się w IV Liceum Ogólnokształcącym. Uczniowie mieli do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu mogły lepiej poznać różne doświadczenia. Celem projektu było zwiększenie efektywności kształcenia w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych poprzez opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych metod nauczania - wyjaśnił Krzysztof Guzek z Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Dlaczego program został wprowadzony akurat w gimnazjach? - Bo to ostatni właściwy moment do wyboru przyszłej szkoły. Chcieliśmy, by uczniowie przestali się bać przedmiotów ścisłych - podkreślił zastępca dyrektora Departamentu Edukacji. Projekt został wprowadzony w 10 szkołach w Elblągu. Zaangażowało się w niego 30 nauczycieli. - Przeszli odpowiednie szkolenie. Poznali innowacyjne metody nauczania, które mają być bardziej przystępne dla uczniów - dodał. Łącznie podczas trwania projektu zrealizowano 2040 godzin dodatkowych zajęć z fizyki.
Scenariusze zajęć dla nauczycieli
Podsumowaniem i jednocześnie końcowym etapem całego projektu jest stworzenie „Poradnika metodycznego dla nauczycieli do nauczania fizyki metodą eksperymentu”, którego autorem jest dr Stanisław Kwietniewski z PWSZ w Elblągu.
Produkt ten został udostępniony za darmo zainteresowanym szkołom. Można z niego również skorzystać, po pobraniu w formie pliku PDF ze strony www.projektfizyka.experimentarium.pl.
- Poradnik metodyczny składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza część to poradnik w wydrukowanej formie, w której zamieszczone są wszystkie scenariusze zajęć lekcyjnych z opisem efektów kształcenia, użytych metod i środków dydaktycznych. Druga część to płyta CD, na której znajdują się wyodrębnione ze scenariuszy, karty pracy ucznia oraz wszystkie niezbędne dodatki multimedialne - zaznaczył dr Kwietniewski.
- Sam doświadczyłem wielokrotnie, że młodzież do przedmiotów ścisłych można zainteresować poprzez doświadczenia i eksperymenty. Dzięki temu sami mogą oni tworzyć i kreatywnie poznawać te przedmioty. Bez prowadzenia takiej formy zajęć, nie ma efektywnej nauki przedmiotów ścisłych - tak do efektów projektu odniósł się wiceprezydent Marek Pruszak, który był nauczycielem, a także dyrektorem jednej z elbląskich szkół.
W/w projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Przeznaczono na niego kwotę 465 800,00 zł.