› bieżące
14:50 / 12.11.2013

Czy elbląscy uczniowie polubią fizykę? Ten projekt ma temu służyć

Czy elbląscy uczniowie polubią fizykę? Ten projekt ma temu służyć

fot. Marcin Walędzik

Siedziba Elbląskiego Parku Technologicznego była dziś miejscem konferencji podsumowującej projekt "Eksperyment edukacją przyszłości - innowacyjny program kształcenia w elbląskich szkołach gimnazjalnych". Co udało się zrealizować dzięki temu zadania i jakie korzyści mają z niego uczniowie?

Czym jest ten projekt?

To przede wszystkim dodatkowe zajęcia z fizyki, które odbywały się po obowiązkowych lekcjach elbląskich gimnazjalistów. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku, kolejne we wrześniu. Łącznie wzięło w nich udział 439 uczniów z II klas gimnazjum w Elblągu. - Lekcje odbywały się w IV Liceum Ogólnokształcącym. Uczniowie mieli do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu mogły lepiej poznać różne doświadczenia. Celem projektu było zwiększenie efektywności kształcenia w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych poprzez opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych metod nauczania - wyjaśnił Krzysztof Guzek z Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Dlaczego program został wprowadzony akurat w gimnazjach? - Bo to ostatni właściwy moment do wyboru przyszłej szkoły. Chcieliśmy, by uczniowie przestali się bać przedmiotów ścisłych - podkreślił zastępca dyrektora Departamentu Edukacji. Projekt został wprowadzony w 10 szkołach w Elblągu. Zaangażowało się w niego 30 nauczycieli. - Przeszli odpowiednie szkolenie. Poznali innowacyjne metody nauczania, które mają być bardziej przystępne dla uczniów - dodał. Łącznie podczas trwania projektu zrealizowano 2040 godzin dodatkowych zajęć z fizyki.

Scenariusze zajęć dla nauczycieli

Podsumowaniem i jednocześnie końcowym etapem całego projektu jest stworzenie „Poradnika metodycznego dla nauczycieli do nauczania fizyki metodą eksperymentu”, którego autorem jest dr Stanisław Kwietniewski z PWSZ w Elblągu.

Produkt ten został udostępniony za darmo zainteresowanym szkołom. Można z niego również skorzystać, po pobraniu w formie pliku PDF ze strony www.projektfizyka.experimentarium.pl.

- Poradnik metodyczny składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza część to poradnik w wydrukowanej formie, w której zamieszczone są wszystkie scenariusze zajęć lekcyjnych z opisem efektów kształcenia, użytych metod i środków dydaktycznych. Druga część to płyta CD, na której znajdują się wyodrębnione ze scenariuszy, karty pracy ucznia oraz wszystkie niezbędne dodatki multimedialne - zaznaczył dr Kwietniewski.

- Sam doświadczyłem wielokrotnie, że młodzież do przedmiotów ścisłych można zainteresować poprzez doświadczenia i eksperymenty. Dzięki temu sami mogą oni tworzyć i kreatywnie poznawać te przedmioty. Bez prowadzenia takiej formy zajęć, nie ma efektywnej nauki przedmiotów ścisłych - tak do efektów projektu odniósł się wiceprezydent Marek Pruszak, który był nauczycielem, a także dyrektorem jednej z elbląskich szkół.

W/w projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Przeznaczono na niego kwotę 465 800,00 zł.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%