› bieżące
10:43 / 11.04.2013

Czy elbląskie tramwaje zagrażają naszemu życiu i zdrowiu?

Czy elbląskie tramwaje zagrażają naszemu życiu i zdrowiu?

Niektóre elbląskie tramwaje mają już po 50 lat. Ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. W ostatni weekend w jednym z wagonów doszło do pożaru. Spółka Tramwaje Elbląskie podjęła decyzję o wycofaniu tych pojazdów ze swojego taboru. Czy jednak oznacza to, że popularne „helmuty” już na stałe znikną z naszych torowisk?

Przyczyną pożaru elbląskiego tramwaju przy ul. Królewieckiej było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej. Pasażerowie na szczęście zdążyli szybko opuścić wagon a straż pożarna uporała się z zagrożeniem. Jednak to nie pierwszy tego typu przypadek. Rok temu w Elblągu również płonął niemiecki tramwaj. Wtedy jednak wagon spłonął doszczętnie.

Po ubiegłotygodniowym incydencie, zarząd spółki Tramwaje Elbląskie podjął decyzję o wycofaniu z ruchu tramwajów typu TG 6. Czy wszystkie tzw. „helmuty” znikną z naszych ulic? Na to się jednak nie zapowiada. Część z nich wkrótce na nasze tory powróci.

Jesteśmy obecnie na etapie analizy, ile pojazdów typu TG6 należy definitywnie wycofać a jaka ilość powinna przejść niezbędne modernizacje czyli wymianę instalacji elektrycznych – mówi Ryszard Murawski, zastępca dyrektora spółki Tramwaje Elbląskie. - Na pewno nie wycofamy wszystkich TG 6 od razu. Po remoncie elbląskich ulic musimy przecież zabezpieczyć prawidłowe kursowanie aż pięciu linii tramwajowych.

Tramwaje Elbląskie starają się także modernizować swój tabor. Pozyskano dwa wagony z Niemiec typu N8C.

- Są to trójczłonowe, 26 metrowe wagony, które po załatwieniu wszelkich formalności trafią na nasze tory – mówi Ryszard Murawski, zastępca dyrektora spółki Tramwaje Elbląskie. - Podpisanie umowy to pierwszy krok w tej sprawie. Drugim będzie modernizacja pozyskanego taboru. Obecnie oba tramwaje przejdą niezbędne modernizacje i na elbląskie torowiska wyjadą pod koniec tego roku.

Przypomnijmy, że obecnie w posiadaniu Tramwajów Elbląskich jest 14 wagonów niemieckich GT6, sprowadzonych do Elbląga w 1996 r. Wszystkie wyprodukowane przez firmę Düwag w latach 1958-1965, wcześniej poruszały się po niemieckim mieście Mainz. Wagony te zastąpiły polskie tramwaje typu 5N i 5ND, które jeździły po Elblągu od 1957 r. W 2006 r. miasto zakupiło 6 nowych wagonów niskopodłogowych PESA 121N tzw. ogórki. Wciąż jednak ponad połowę taboru Tramwajów Elbląskich, stanowią wagony typu Konstal 805Na. Zostały one wprowadzone do eksploatacji w naszym mieście w 1980 r. Łączna liczba wszystkich wagonów w Elblągu to 41. Ich średni wiek wynosi 30 lat.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Uwaga. Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

03.06.2013

Informujemy, że w związku z zaplanowanym terminem oddania do eksploatacji torowiska w ciągu ul. Pocztowej i na Placu Słowiańskim, od 3 czerwca (poniedziałek)...

Kolejna autobusowa linia zastępcza na prośbę mieszkańców

04.06.2013

W odpowiedzi na wnioski pasażerów, Zarząd Komunikacji Miejskiej, od 5 czerwca zostanie uruchomiona kolejna, trzecia już, linia zastępcza. Autobus kursować...

Nowa ścieżka rowerowa kosztem torów linii tramwajowej?

02.10.2013 komentarzy 5

Pisaliśmy już o jednej interpelacji zgłoszonej przez Sławomira Kulę podczas ostatniej sesji Rady Miasta, który wskazywał na przyjrzenie się kosztom budowy...

Remont torowiska i skrzyżowania przy Obrońców Pokoju

07.10.2013

Mieszkańcy ulicy Topolowej, Robotniczej (od nr 230 w górę), Płockiej, Podgórnej i Kasprzaka mają od soboty pewien problem z dojazdem. Gdy jadą...

Zdjęcia ilość zdjęć 2