› poradnik
12:06 / 14.03.2017

Czy elblążanie mają twardą wodę?

Czy elblążanie mają twardą wodę?

Każdego dnia dostajemy wiele zapytań dotyczących jakości wody pitnej na terenie całej Polski. Tym razem otrzymaliśmy wiadomość z Elbląga. Na co skarżą się mieszkańcy i w jaki sposób poprawić jakość wody?

Nie tak dawno otrzymaliśmy pytanie od mieszkanki Elbląga. Pani Beata tak relacjonuje swoją sytuację:

„Dzień dobry! Mieszkam w Elblągu w domku jednorodzinnym. Mam problem z wodą, który bardzo utrudnia codzienne życie. W czajniku gromadzi się spory kamienny osad. Przynajmniej raz na trzy miesiące muszę go wymieniać. Powstaje też na kafelkach łazienkowych, a już zwłaszcza przy baterii prysznicowej i zlewie. To jest bardzo trudne do usunięcia. Muszę spędzać sporo czasu, żeby dokładnie doczyścić powierzchnie. Pewnie nie przejęłabym się tym aż tak bardzo, gdyby nie kolejna awaria pralki w tak krótkim okresie z tego samego powodu – zakamienionej części. Co robić w takiej sytuacji? Czy mogłabym zastosować jakiś rodzaj filtracji?”.

Przyczyną osadu ,o którym Pani wspomina jest twarda woda. Wysoki stopień twardości wody to problem dość powszechny w całej Polsce. Bardzo prawdopodobne, że wystąpił także na terenie Elbląga.

Co to jest twarda woda?

Wysoki stopień twardości wody wynika z obecności dużego stężenia jonów wapnia i magnezu oraz dodatkowo niektórych metali. Im wyższy stopień, tym większe napięcie powierzchniowe wody. Z kolei duże napięcie powierzchniowe sprawia, że wszelkiego rodzaju nawierzchnie są cięższe do zwilżenia.

czyszczenie-z-osadu.jpg

Najczęściej mierzonym wskaźnikiem jest ogólna twardość wody, na którą składa się twardość przemijająca i nieprzemijająca. Pierwszą z nich da się usunąć za pomocą gotowania, jednak skutkiem jest właśnie osad, który wytrąca się z wody. Twardości nieprzemijającej nie da się usunąć przy udziale obróbki termicznej. Konieczna jest profesjonalna filtracja.

Najpopularniejsze problemy, które powoduje twarda woda są związane z osadem, o którym już wspominała Pani Beata. Zbiera się w czajniku, prowadzi do awarii pralek i zmywarek. Najbardziej niepokojący jest fakt, że powstaje także w instalacjach grzewczych i hydraulicznych.

Wysoki stopień twardości wody powoduje większe zużycie detergentów oraz kosmetyków. W dodatku sprawia, że tkaniny tracą swoją miękkość oraz kolor. Ponadto na mytych powierzchniach powstają zacieki, a włosy oraz skóra po kąpieli są w kiepskim stanie.

Pani Beata nie przesadza twierdząc, że sprzątanie zajmuje jej o wiele więcej czasu. Osad powodowany wysokim stopniem twardości jest trudny do usunięcia. Przy bardzo twardej wodzie problem szybko nawraca.

Jak sobie skutecznie z nią poradzić?

W przypadku Pani Beaty najlepiej sprawdzi się kompaktowy zmiękczacz wody. Jej mąż chciał przeprowadzić samodzielny montaż, więc zaproponowaliśmy Ecoperla Toro. Jest to produkt o nietypowym wyglądzie, co zachwyciło Panią Beatę. Jego oryginalna budowa oraz oddzielenie butli ze złożem od zbiornika solanki zapewnia łatwy montaż, co z kolei okazało się ogromnym plusem dla jej męża. Najpierw wystarczy zamontować butlę do instalacji hydraulicznej, a następnie dopasować do niej kabinet. 

ecoperla-toro.jpg

Ecoperla Toro posiada najlepszą na świecie żywicę jonowymienną Lewatit, która zatrzymuje związki odpowiedzialne za twardość wody. Dodatkową zaletą jest Ecoperla Perfect System zapewniający niższe koszty eksploatacji podczas użytkowania. Jest to możliwe za sprawą doskonale dobranych ustawień głowicy sterującej kompatybilnych z przepływem przeciwprądowym. Oprócz tego zmiękczacz wody posiada Bypass, który dodatkowo ułatwia montaż oraz elastyczny wąż do odprowadzania popłuczyn.

Ochrona przed zanieczyszczeniami z wody

Wodociągi zazwyczaj dbają o to, by jakość wody była jak najlepsza. Często zdarza się jednak, że woda z kranu nie wygląda i nie pachnie jak powinna. To zazwyczaj wynika ze złego stanu rur lub instalacji hydraulicznych znajdujących się w budynku.

Najczęściej stosowaną ochroną przed zanieczyszczeniami mechanicznymi są filtry narurowe. Istnieje wiele wydajnych metod, których zastosowanie zależy od parametrów wody i oczekiwań użytkownika.

Na przykład osobom, które nie mogą zainstalować u siebie zmiękczacza do zmiany stopnia twardości wody polecane są systemy odwróconej osmozy, jak na przykład Ecoperla Rosa. Innym zadaniem tych urządzeń jest produkcja wody pitnej o najlepszych parametrach, która stanowi świetną alternatywą wody butelkowanej.

Jeżeli zastanawiasz się nad poprawą jakości wody w swoim domu, skontaktuj się z nami za pośrednictwem czatu dostępnego na naszej stronie. Pomożemy dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Zespół KrainaWody.pl

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%