Czy farmakologia to jedyne wyjście? Jak wygrać walkę z depresją?
Według danych Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej depresja jest czwartym problemem zdrowotnym na świecie pod względem liczby osób, które się z nią zmagają. Mając to na uwadze Ministerstwo Zdrowia ustanowiło dzień 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją.
W tym dniu wszelkie działania prozdrowotne, jakie podejmowane będą przez przeróżne organizacje, skupiać się będą na przekazywaniu wiedzy na temat depresji oraz zachęcaniu do korzystania z pomocy lekarskiej i psychologicznej dla właściwej profilaktyki i leczenia depresji.
Mianem depresji często opisujemy stan emocjonalny, w którym dominuje smutek i przygnębienie. W zależności od tego, jak bardzo jest on nasilony lub jak długo trwa oraz w jak dużym stopniu wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, może zostać uznany przez lekarza za chorobę.
Wśród najczęstszych objawów depresji lekarze wymieniają: poczucie przygnębienia, niechęć do pracy, unikanie kontaktu z drugim człowiekiem, uczucie ciągłego napięcia, płytki sen, długotrwałe odczuwanie zmęczenia, ociężałości. Specjaliści często wiążą depresję z przebiegiem takich chorób jak grypa, choroby wątroby, cukrzyca, zapalenie stawów i in.
Skoro depresja uznawana jest za chorobę, lekarze proponują zwykle terapię farmakologiczną jako sposób leczenia. Czy Waszym zdaniem jest to jedyne słuszne wyjście? Jak wy radzicie sobie z depresją?