Czy i które z urzędów centralnych trafią do Elbląga? Możemy jako miasto bardzo dużo skorzystać!
fot. nadesłana
W Polsce jest zlokalizowanych aż 107 urzędów centralnych. Zaledwie 14 z nich znajduje sie poza Warszawą. Co najmniej 31 urzędów centralnych potencjalnie mogłyby mieć swoją siedzibę poza Warszawą – takie wnioski płyną z raportu „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce”, przygotowanego przez ekspertów na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Głównymi beneficjentami programu deglomeracji mogą być 33 miasta, które ponad 20 lat temu utraciły status miast wojewódzkich, a więc także Elbląg. Ten bardzo istotny temat poruszył kandydat na posła RP Robert Koliński Robert Koliński.
Przedstawiciel Partii Razem (9 miejsce na liście Lewicy) 9 października 2019 r. wystosował list otwarty, skierowany do wszystkich kandydatek i kandydatów startujących w wyborach parlamentarnych z naszego okręgu wyborczego (nr 34, elbląski).
Raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii bardzo wysoko lokuje Elbląg w grupie miast spełniających wymogi do dokonania takiej delokalizacji, jednak ani o tym dokumencie, ani o całej sprawie nie wspominają nawet elbląscy kandydaci do parlamentu, zwłaszcza członkowie aktualnej partii rządzącej i parlamentarnej opozycji, co powinno być przecież przedmiotem ich zainteresowania, jako przedstawicieli m.in. elblążan/ek w parlamencie.
– zauważył Robert Koliński.
W wyniku analizy opartej na kilku kryteriach wybrano 31 urzędów centralnych, które potencjalnie najbardziej nadają się do zmiany siedziby ze stolicy na jedno z byłych miast wojewódzkich. Są wśród nich m.in.: Urząd Regulacji Energetyki, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Centralna Komisja Akredytacyjna, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy też Agencja Mienia Wojskowego.
Kandydat nie zatrzymuje się jednak na tym i snuje daleko bardziej śmiałe plany:
W związku z ostatnimi decyzjami w sprawie budowy Przekopu Mierzei Wiślanej, do Elbląga mogłyby trafić np. departamenty Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej z tegoż ministerstwa, siedziba Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, podlegającego Ministerstwu Środowiska czy też Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, które przejęło m.in. zadania po zlikwidowanym w ubiegłym roku przez rząd PiS Żuławskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu. Taka lokalizacja pozwoliłaby również powrócić Elblągowi do przedwojennych tradycji kształcenia młodzieży i kadr w zawodach związanych z gospodarką morską, żeglugą śródlądową czy melioracją i konserwacją urządzeń wodnych na idealnie nadających się przecież do tego typu działań Żuławach i Powiślu. Zupełnie nie rozumiem braku zainteresowania naszych Parlamentarzystów i kandydatów na tychże tą jakże ważną dla miasta i jego mieszkańców kwestią.
Czy to jest możliwe? Wszystko zależy od zgodnego współdziałania polityków różnych formacji? Czynnikiem spajającym ich działania powinno być dobro Elbląga i jego mieszkańców.
Poniżej publikujemy list otwarty Roberta Kolińskiego, skierowany do wszystkich kandydatek i kandydatów startujących w wyborach parlamentarnych z naszego okręgu wyborczego (nr 34, elbląski)
Szanowne Panie Kandydatki,
Szanowni Panowie Kandydaci,
Zwracam się do wszystkich Kandydatek i Kandydatów ubiegających się o mandat Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz mandat Senatora Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, z apelem o wsparcie idei przeniesienia jednego z urzędów centralnych z Warszawy do Elbląga. Pragnę zaznaczyć, iż w lipcu br. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii upubliczniło na swojej stronie internetowej dokument pt. „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce”. Wnioski wynikające z tego dokumentu wskazują, iż miasto Elbląg posiada odpowiedni potencjał do ulokowania w nim jednego z 31 urzędów centralnych w ramach procesu delokalizacji (deglomeracji). Proces ten polega na przenoszeniu centralnych instytucji publicznych do ośrodków regionalnych. Celem tej operacji jest równoważenie rozwoju tych ośrodków i zwiększenie sprawności administracji publicznej.
Nie do przecenienia są potencjalne korzyści, które może uzyskać miasto Elbląg oraz jego mieszkańcy w następstwie realizacji tej koncepcji. Poniżej wymieniam najważniejsze z nich:
- Nowe miejsca pracy generujące zapotrzebowanie na dobrze wykształcone osoby, które dzięki pracy w urzędzie nabywają kompetencje i poprawiają jakość kapitału ludzkiego w mieście i regionie.
- Zwiększenie prestiżu naszego miasta, który w znaczący sposób wpływa na decyzje o wyborze miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności gospodarczej.
- Znaczący wzrost roli Elbląga jako centralnego ośrodka regionalnego na mapie Żuław Wiślanych i Powiśla oraz zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.
- Zwiększenie wpływu do budżetu miasta z tytułu PIT.
- Nowe miejsca pracy wynikające z tzw. efektu mnożnikowego, czyli tworzenia miejsc pracy w następstwie powstania pierwotnych miejsc pracy, który wynosi od 1.25 do 1.4.
- Niższe koszty funkcjonowania administracji publicznej oraz wzmocnienie potencjału gospodarczego, infrastrukturalnego oraz kadrowego byłych miastach wojewódzkich, jak Elbląg.
Mając na uwadze powyższe proszę wszystkie osoby ubiegające się o głosy wyborców z Elbląga i całego regionu o zadeklarowanie poparcia dla tej idei. Wspólne działanie parlamentarzystów z różnych partii politycznych może w znaczący sposób zwiększyć szanse na jej pozytywną realizację.
Wierzę, że możliwe jest w tej sprawie porozumienie ponad podziałami, bowiem celem nadrzędnym działalności publicznej, którą prowadzicie, powinno być dobro mieszkańców Elbląga i naszego regionu.
Robert Koliński
kandydat na Posła RP
Lewica Razem
-------------------
W świetle raportu Ministerrstwa Przedsiębiorczości i Technologii miejscami docelowymi dla przenoszonych urzedów powinny być miasta wybrane na podstawie określonych kryteriów, realizujących zarówno cele z punktu widzenia efektywności funkcjonowania administracji publicznej, jak i efektywności wykorzystania narzędzia rozwojowego jakim jest przeniesienie urzędu.
Miastem, które spełnia największą liczbę przyjętych kryterium (7) jest Włocławek. O jedno mniej spełniają trzy miasta: Płock, Radom oraz Tarnów. Pięć kryteriów spełniają: Częstochowa, Elbląg, Legnica, Łomża-Ostrołęka, Słupsk, Sosnowiec oraz Wałbrzych. To te miasta wedle analizy powinny być brane pod uwagę jako docelowe miejsca dla urzędów centralnych.
Jakie to kryteria? (Elbląg spełnia 5 podkreślonych kryteriów)
a) Zmiana rejestrowanej liczby ludności w latach 2005-2017. Kryterium zostaje spełnione, gdy względna utrata liczby mieszkańców jest wyższa, niż przeciętna dla badanych miast.
b) Prognoza liczby ludności w 2050 roku. Spełnienie kryterium, gdy prognozowany spadek liczby ludności jest większy, niż przeciętne dla porównywanych miast.
c) Stopa bezrobocia w 2018 r. Kryterium jest spełnione, gdy bezrobocie jest wyższe niż przeciętne bezrobocie dla całej Polski (5,8%).
d) Zmiana dochodów własnych gminy w latach 2005-2017. Kryterium zostaje spełnione, gdy miasto nie podwoiło wskaźnika.
e) Zmiana liczby udzielonych noclegów w latach 2005-2017. Miasto spełnia kryterium, gdy liczba udzielonych noclegów nie uległa podwojeniu.
f) Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca według regionów w 2016 r. Kryterium jest spełnione, gdy PKB regionu jest niższe od przeciętnego dla Polski (100%).
g) Ilość urzędów centralnych wedle przyjętej w opracowaniu definicji. Kryterium jest spełnione, gdy w mieście nie funkcjonuje żaden urząd centralny.
h) Absolwenci szkół wyższych na 10 000 mieszkańców w regionie. Miasto spełnia kryterium, gdy liczba absolwentów jest wyższa niż przeciętna dla Polski (101 absolwentów na 10 000 mieszkańców)
Lista urzędów centralnych o najwyższych ocenach kwalifikujących do dokonania delokalizacji:
- Urząd Regulacji Energetyki
- Centrum Projektów Polska Cyfrowa
- Centralna Komisja Egzaminacyjna
- Urząd Komunikacji Elektronicznej
- Agencja Rezerw Materiałowych
- Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
- Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
- Krajowy Zasób Nieruchomości
- Polski Instytut Sztuki Filmowej
- Urząd Zamówień Publicznych
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
- Urząd Dozoru Technicznego
- Biuro Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
- Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
- Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- Agencja Mienia Wojskowego
- Centralny Ośrodek Sportu
- Polska Agencja Antydopingowa
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
- Państwowa Agencji Atomistyki
- Biuro Nasiennictwa Leśnego
- Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w Warszawie.
- Główny Inspektor Farmaceutyczny
- Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia
- Narodowe Centrum Krwi
- Centrala Narodowego Fundusz Zdrowia
- Komenda Główna Straży Granicznej
- Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA
- Szef Obrony Cywilnej Kraju
Pełny raport: Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce