› bieżące
13:01 / 08.04.2015

Czy łatwo jest dostać mieszkanie komunalne lub socjalne?

Czy łatwo jest dostać mieszkanie komunalne lub socjalne?

W naszym kraju istnieje ogromny problem z mieszkaniami. Co prawda, deweloperzy wciąż realizują kolejne inwestycje, budując nowoczesne osiedla mieszkaniowe, ale niewiele rodzin może sobie pozwolić na zakup nieruchomości, nawet przy wsparciu kredytem.

Jeśli nie posiada się zdolności kredytowej, a mieszkanie z rodzicami nie wchodzi w grę, można ubiegać się o mieszkanie komunalne lub socjalne. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać mieszkanie od gminy? Czy długo oczekuje się w kolejce? Czy takie mieszkanie można w przyszłości wykupić na własność?

Mieszkania komunalne, a mieszkania socjalne - czym się różnią?

Wiele osób, ubiegając się o przyznanie lokalu mieszkalnego z gminy, nie zdaje sobie początkowo sprawy z różnicy pomiędzy mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi. Warto wiedzieć, że tak naprawdę ubiegać można się jedynie o mieszkanie komunalne. Taki lokal przysługuje osobom o niskich dochodach, nie posiadającym praw do innej nieruchomości mieszkalnej, jednak szczegółowe warunki przyznania lokalu komunalnego ustalane są przez władze gmin i mogą się od siebie różnić w poszczególnych miastach. Tym, co pozostaje niezmienne, bez względu na to, w jakiej miejscowości staramy się o przyznanie mieszkania, jest procedura, przez którą trzeba przejść.

Ubieganie się o przyznanie mieszkania komunalnego składa się z następujących etapów:

  • złożenie wniosku o przyznanie lokalu, wraz z oświadczeniem o wysokości dochodów i dokumentami, które tę wysokość potwierdzają,
  • ocena sytuacji majątkowej, finansowej i rodzinnej wnioskodawcy oraz osób, zgłoszonych do wspólnego zamieszkania,
  • ocena wniosku przez specjalną komisję mieszkaniową,
  • po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku: wpisanie na listę oczekujących na przyznanie lokalu,
  • przedstawienie przez gminę propozycji lokalowej,
  • podpisanie umowy najmu.

Oczekiwanie na przyznanie mieszkania komunalnego - w zależności od gminy i jej zasobów lokalowych - może wynosić od kilku miesięcy, nawet do kilku lat.

Mieszkanie socjalne przysługuje natomiast najbiedniejszej części społeczeństwa i może być przyznane tylko na mocy orzeczenia sądu. Lokale socjalne przyznawane są osobom, którym grozi eksmisja z mieszkań komunalnych, spółdzielczych lub należących do TBS. Osoby, którym przysługuje pierwszeństwo do mieszkania socjalnego, to kobiety ciężarne, osoby niepełnosprawne lub obłożnie chore, bezrobotni, osoby małoletnie. Lokal socjalny charakteryzuje się tym, iż czynsz nie może być wyższy niż 50% najniższego czynszu, obowiązującego w mieszkaniach komunalnych w danej gminie.

 

Czy można wykupić mieszkanie komunalne od gminy?

 

Wiele osób, którym przyznany został lokal mieszkalny od miasta, zastanawia się, czy kiedykolwiek będzie można ubiegać się o prawo własności do tego lokalu. Mieszkania komunalne można wykupić, ale żeby zaistniała taka możliwość, musi być spełnionych kilka warunków: budynek musi znajdować się na terenie należącym do gminy, lokal musi być w dobrym stanie technicznym, a najemca powinien zajmować go od dłuższego czasu. Jak wykupić mieszkanie komunalne? Możliwości są dwie: albo gmina sama ogłasza chęć sprzedaży lokalu (a wtedy najemca ma pierwszeństwo wykupu, o ile umowa najmu została podpisana na czas nieoznaczony), albo najemca składa w gminie wniosek, w którym wyraża chęć wykupienia lokalu.

 

Mieszkanie komunalne wykupisz z bonifikatą

 

Jeśli gmina zechce sprzedać mieszkanie najemcy, pierwszym krokiem jest oszacowanie wartości rynkowej nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Następnie miasto może udzielić nabywcy znacznej bonifikaty, która zwykle uzależniona jest od czasu wynajmowania lokalu. W Warszawie na przykład, można uzyskać 80% bonifikaty, jeśli zajmuje się lokal co najmniej od 5 lat, lub 90% - gdy zamieszkujemy lokal od co najmniej 10 lat. Ważną informacją jest fakt, że mieszkania komunalnego nie można przekazać do dalszej sprzedaży, bo w takiej sytuacji gmina może zażądać wyrównania ceny kupna do ceny rynkowej.

Mieszkania socjalnego nie można kupić. W chwili, gdy dochód najemcy wzrasta, przekraczając ustalony próg, musi on zwolnić mieszkanie. Lokal, zajmowany po ustaniu najmu, zostaje obciążony odszkodowaniem za zajmowanie mieszkania bez tytułu prawnego.

 

Zobacz jak dostać mieszkanie socjalne i komunalne na mieszkaniakomunalne.com.pl.

4
4
oceń tekst 8 głosów 50%

Zdjęcia ilość zdjęć 1