Czy miasto pomoże mieszkańcom budynku przy ul. Łączyckiej ?
W Elblągu mamy wiele miejsc wymagających poprawy i zmiany postaw obywatelskich. Porządkowanie polityki społecznej rozpoczęto od ulicy Łęczyckiej. Mieszkańcy owianego złą sławą b. hotelowca zmiany na lepsze. zawdzięczają w dużej mierze Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej – pisze radna Maria Kosecka.
Na wniosek radnych przygotowany został kompleksowy program naprawczy dla mieszkańców bloku przy ul. Łęczyckiej 26. Realizacja programu przewidziana jest na lata 2011-2013. Dokument zawiera szczegółowe działania mające na celu nie tylko łagodzenie negatywnych zjawisk, ale spowodowanie, by mieszkańcy poczuli się odpowiedzialni za własne otoczenie i chcieli je kształtować. Program zakłada między innymi remont infrastruktury, bieżącą konserwację, poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego, poprawę estetyki wokół obiektu, bieżące kontrole budynku, organizowanie spotkań z mieszkańcami, spotkania z pedagogami szkolnymi, powołanie rady mieszkańców, ofertę zajęć sportowych skierowanych do młodzieży. Są już pierwsze efekty. Mieszkańcy poczuli większą odpowiedzialność za własne lokalne środowisko i angażują się w działalność na jego rzecz. Bardzo pozytywnie odbierają aktywność miejskich instytucji w kształtowaniu lepszych warunków lokalowych a przede wszystkim zmiany patologicznych postaw. Nie można również pominąć faktu zaangażowania się w realizację programu szeregu instytucji miejskich, organizacji pozarządowych oraz sponsorów bez których nie byłoby znaczącego postępu jego realizacji.
Program dotyczący opieki nad mieszkańcami ul. Łęczyckiej jest bardzo ważną częścią pomocy socjalno – edukacyjnej i opiekuńczej skierowanej do tego środowiska. Komisja bezpieczeństwa i radni skutecznie zaangażowali się w działania, dzięki którym funkcjonuje już świetlica środowiskowa prowadzona przez TPD, zagospodarowano otoczenia budynków przy ul. Łęczyckiej ( plac zabaw,), a także obiecano mieszkańcom dalsze wsparcie ich inicjatyw, jak Klub dla młodzieży i dorosłych. W grudniu 2011r. zostało zakupione niezbędne wyposażenie do Klubu, wyremontowano pomieszczenia, przygotowano projekt organizacyjny dotyczący przyporządkowania Klubu nadzorowi merytorycznemu Gimnazjum nr 6 w Elblągu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że miejsce to miało być ośrodkiem dostępnym dla okolicznych mieszkańców i stanowić zaplecze integracyjne i edukacyjne dla szerokich kręgów społeczeństwa tej dzielnicy. Ponieważ uruchomienie klubu jest kolejnym ważnym elementem ograniczania zachowań patologicznych zwracam się z prośbą o przedstawienie informacji o stanie realizacji Programu Naprawczego oraz terminu uruchomienia klubu. Biorąc pod uwagę fakt, że miasto jest w posiadaniu niezbędnej infrastruktury technicznej (wyremontowany lokal oraz wyposażenie) oraz określone są sprawy organizacyjne otwarcie tej placówki powinno odbyć się jak najszybciej. Dotychczasowe pozytywne efekty działań były konsekwencją pozyskania zaufania wśród lokatorów i pokazania, że komuś zależy na poprawie ich trudnej sytuacji życiowej. Zaniechanie kontynuowania programu spowoduje nieodwracalne skutki społeczne i zaprzepaści już na starcie inne podobne projekty w przyszłości.
Maria Kosecka