› bieżące
06:55 / 19.08.2014

Czy możliwe jest połączenie miasta Elbląg i gminy wiejskiej?

Czy możliwe jest połączenie miasta Elbląg i gminy wiejskiej?

fot. Konrad Kosacz

Budować nie burzyć, łączyć nie dzielić – to fundament Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej to przesłanie, którym chcemy obdarować elblążan i mieszkańców gminy Elbląg. By w nieskończoność nie płakać nad rozlanym mlekiem, pragniemy przenosić na nasz grunt wszystkie dobre rozwiązania i wzorce, jakie mają miejsce w samorządowej Polsce.

Chcemy, aby w publicznej debacie wypracowywać decyzje służące pomyślności i rozwojowi miasta. Do takiego pozytywnego rozwiązania zaliczamy przypadek Zielonej Góry gdzie od 1 stycznia 2015 roku, nastąpi połączenie miasta na prawach powiatu i gminy wiejskiej Zielona Góra. Efektem tej pierwszej w historii samorządowej fuzji, oprócz korzyści gospodarczych i społecznych, przyniesie także ministerialny bonus w kwocie 100 milionów złotych, który otrzyma połączony samorząd.

Elbląska Koalicja Obywatelska widzi możliwość, a wręcz konieczność podjęcia działań na rzecz połączenia miasta na prawach powiatu i gminy wiejskiej Elbląg. Skierujemy ten projekt do wszystkich środowisk politycznych i społecznych w gminie i mieście Elblągu. Zdajemy sobie sprawę, że ten projekt jest mniej ekscytujący niż przekop Mierzei, powrót 49 województw czy budowa elektrowni jądrowej, ale jednak jest to projekt realny, do zrealizowania w ciągu roku z ogromną korzyścią dla obu samorządów. Efekt synergii wzmocni potencjał gminy i miasta.

Dzisiaj stoimy trochę bezsilni wobec nowej perspektywy UE 2014 – 2020 z uwagi na brak wkładu własnego. Dodajmy, że jest to ostatni budżet tak hojny dla regionu warmińsko-mazurskiego, z którego nowy połączony samorząd gminy i miasta Elbląg, może pozyskać ogromne środki. Pozyskanie ministerialnego bonusu w kwocie 100 milionów złotych otwiera perspektywę pozyskania kolejnych 300 milionów unijnych pieniędzy z funduszu regionalnego. To po okresie smuty, związanej z utratą statusu miasta wojewódzkiego, może być złotym okresem w rozwoju Elbląga. Nieskorzystanie z tej możliwości pozyskania środków na wkład własny będzie niewybaczalną stratą dla miasta i gminy oraz ich mieszkańców. Już raz zawiedliśmy wszyscy, nie walcząc o Elbląg, jako siedzibę części władz wojewódzkich – nie możemy raz jeszcze popełnić kardynalnego błędu – drugiej takiej szansy nie będzie. Odłóżmy spory, waśnie i uprzedzenia – nie wprowadzajmy do publicznej debaty tematów zastępczych i projektów nieziszczalnych, nie grajmy na emocjach.

Pytanie elblążan czy chcą do pomorskiego jest bez sensu, bo wszyscy wiemy, że 99 % odpowie tak. To tak jak byśmy pytali czy chcemy do piekła czy do raju. Pytajmy i namawiajmy mieszkańców gminy wiejskiej i miasta Elbląga czy chcą być razem i stworzyć raj inwestycyjny na najbliższe siedem lat. Oby tylko nie zabrakło pomysłów jak dobrze wydać pieniądze. Połączenie przyniesie mieszkańcom gminy wiejskiej dostęp do infrastruktury miejskiej, miastu zapewni możliwość ofensywy przestrzennej i urbanistycznej. Zwiększenie dochodów budżetowych, poskutkowałoby rozwojem i poprawą jakości świadczenia usług komunalnych w zakresie usuwania odpadów, zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków i wód opadowych, czy też komunikacji miejskiej.

Bardziej realne byłoby szybkie wybudowanie mostu zwodzonego w Nowakowie, który umożliwiłby bezkolizyjny, całodobowy i całoroczny dostęp jednostek pływających do elbląskiego Portu. Mielibyśmy prawie nieograniczony dostęp do terenów pod inwestycje przemysłowe, handlowe i usługowe po obu stronach obwodnicy Elbląga przy drogach ekspresowych S7 i S22. Można by się nawet pokusić na rekonstrukcję osady Truso w Jagodnie nad jeziorem Drużno, co byłoby atrakcją na miarę Biskupina. Nowa jednostka samorządowa, jako miasto Elbląg uzyskałaby bezpośrednie sąsiedztwo z województwem pomorski oraz dostęp do Zalewu i Nogatu. Elbląska Koalicja Obywatelska apeluje do wszystkich lokalnych struktur partii politycznych, nie bądźcie partyjniaccy – bądźcie obywatelscy w tej jednej sprawie. Nie szukajcie argumentów na nie, szukajmy pozytywnych pomysłów na tak - wyrwijmy Elbląg z koszmaru stagnacji i marazmu. Możemy to zrobić razem ponad podziałami!


 Elbląska Koalicja Obywatelska

61
23
oceń tekst 84 głosów 73%