› poradnik
11:45 / 22.02.2012

Czy można oczyścić filtr powietrza silnikowego?

Czy można oczyścić filtr powietrza silnikowego?

Czy można oczyścić filtr powietrza silnikowego tak, by osiągnął on pierwotną wydajność filtracji? Jest to często padające pytanie w warsztatach.

Oczywiście można to zrobić, ale nigdy taki oczyszczony filtr nie odbuduje pełnej, pierwotnej wydajności filtracji. Przy czyszczeniu włókniny filtracyjnej nie można usunąć wszelkich i wszystkich złogów zanieczyszczeń. W procesie czyszczenia uszkodzeniu mogą ulec delikatne włókna materiału filtracyjnego, co narusza strukturę materiału filtracyjnego, a tym samym już obniża zdolność filtracji.

Procesom starzenia podlega uszczelka, której powierzchnia z czasem staje się porowata. Powoduje to, że traci ona właściwości dokładnego dopasowania się do powierzchni. Następstwem tego jest nieszczelność filtra, a co za tym idzie spadek wydajności separacji zanieczyszczeń z zasysanego przez silnik powietrza.

W przypadku nowych filtrów powietrza marki MANN-FILTER stopień separacji zanieczyszczeń wynosi 99,5-99,9% i tym samym odpowiada ściśle określonym wymogom producentów silników i samochodów na wyposażenie fabryczne.

W przypadku oczyszczonego filtra powietrza medium filtracyjne ulega zniekształceniu na tyle, że nawet nie można do-konać już dla sprawdzenia pomiaru separacji zanieczyszczeń. Trwałość raz oczyszczonego filtra powietrza silnikowe-go leży znacznie poniżej zaleceń producentów.

 

źródło: carfocus.pl

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%