› bieżące
06:24 / 18.01.2018

Czy okręt podwodny "Kondor" stanie się jedną z atrakcji turystycznych Elbląga?

Czy okręt podwodny

fot. shipspotting.com

Pod koniec ubiegłego roku wycofano ze służby okręt podowdny ORP "Kondor". Czy stanie się on nową atrakcją turystyczną Elbląga. Czy nasze miasto podejmie starania w kierunku jego pozyskania? Elbląscy radni Platformy Obywatelskiej niedawno złożyli  wniosek do prezydenta Elbląga o rozpoczęcie starań celem przejęcia tej jednostki.

Przypomnijmy, że 20 grudnia w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ostatnia w historii uroczystość podniesienia i następnie opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP "Kondor". Jednostka typu kobben (nor. foka) pozostawała w służbie już 53 lata i ze względu na stan ogólny jej dalsza ekploatacja była ryzykowna. Zgodnie z tradycją bandera wojenna „Kondora” trafiła do Muzeum Marynarki Wojennej, sam okręt zaś został przekazany Agencji Mienia Wojskowego.

ORP Kondor został wybudowany w 1964 r. w niemieckiej stoczni Nordseewerke. Do polskiej Marynarki Wojennej trafił w październiku 2004 r., po przejęciu od Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Okręt, w ramach ćwiczeń i operacji morskich pod biało-czerwoną banderą, przebył 42 000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą.

Elbląg nie byłby jedynym – o ile radni i pezydent Elbląga wyrażą chęć sprowadzenia jednostki – miastem, które pragnie, aby wycofany ze służby okret stanowił lokalną atrakcję. Niedawno podobną chęć pozyskania okrętu wyraził starosta drawski Stanisław Kuczyński, który jeszcze przed nowym rokiem wystąpił z pismem do centrali Agencji Mienia Wojskowego o jego przekazanie. 10 stycznia o rekomendację w tej sprawie zwrócił się on do marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%