Czy piękny posąg Diany powróci do Elbląga? Zabiega o to mieszkaniec naszego miasta
fot. pośrodku – Christiane Heller (archiwum Lecha Słodownika)
Jest szansa, że piękny posąg Diany, który przed II wojną światową przez około 7 lat stanowił ozdobę skweru przed gmachem dawnej żeńskiej Szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii (obecnie I LO), powróci do Elbląga. Zabiega o to mieszkaniec naszego miasta – Lech Słodownik.
Trzy lata temu podjąłem aktywne starania, ostatecznie u władz w Berlinie – Spandau i dzisiaj (24 lipca – przyp. red.) otrzymałem wielce obiecujący list od tamtejszych władz. Oczywiście w mojej „prywatnej walce” o powrót statuy Diany do Elbląga poinformowałem stosowny wydział UM w Elblągu. Dzisiaj przyszedł wspaniały list w którym dr Ralf F. Hartmann napisał m.in., że moje załączniki odnośnie pochodzenia pomnika Diany uzyskały (…) positive Recherchen meine Museumskollegin Frau Dr. Urte Evert (…) i że moje pismo i załączniki zostały skierowane do kompetencji Senatora Senatu Berlina – p. Helge Rehders, w którym to piśmie nadmieniono: (…) Dr. Urte Evert hat den Sachverhalt dazu kurz analysiert und hält die Darlegungen des Herrn Słodownik für nachvollziehbar (…) – I wisienką na tym torcie jest okoliczność, że matka dr. Ralfa F. Hartmann’a… urodziła się w Elblągu ! (…) Niech Pan pozwoli mi na osobistą uwagę, że moja Mama urodziła się w Elblągu (…) Bitte gestatten Sie mir persönliche Bemerkung, daß meine Mutter in Elbing geboren wurde. Insofern freut es mich, Ihnen weiterhelfen zu können (Będę się cieszył gdy w dalszym ciągu będę mógł Panu pomóc). „Z przyjacielskimi pozdrowieniami dla Elbląga” (Mit freundlichen Grüßen nach Elbląg)...
– poinformował Lech Słodownik.
Posąg Diany – rzymskiej bogini łowów, przedstawionej z kołczanem strzał – stał przed II wojną światową nieopodal gmachu ówczesnej żeńskiej Szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Juiusza Słowackiego). Zostal odsłonięty w 1927 i stanowił replikę rzeźby Karla Reinholda Felderhoffa (1865-1919), urodzonego w Elblągu rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. W 1934 r. posąg został wypożyczony do Szlezwik-Holsztyna. Tam bardzo „spodobał się” Göringowi i już do naszego miasta nie wrócił. Obecnie można go zobaczyć w parku Wrohmannerpark w Spandau na terenie Berlina.
\
Posąg Diany (1927 r.) , fot. archiwalna
Posąg Diany (fotografia wykonana pomiędzy rokiem 1927 a 1934), fot. archiwalna
Pomnik Diany w 2016 r. (Spandau, Berlin), fot. Christiane Heller (archiwum Lecha Słodownika)