Czy potrzebujemy asystenta osoby niepełnosprawnej?
fot. Konrad Kosacz/elblag.net
Minął miesiąc od mojego zaprzysiężenia na radnego Rady Miejskiej w Elblągu. Był to czas wielu spotkań z mieszkańcami naszego miasta, poznawania ich problemów, bolączek czy zwykłych spraw, które ktoś powinien wysłuchać i pomóc w ich rozwiązaniu – pisze Wojciech Rudnicki, radny SLD.
Przekrój zgłaszanych spraw był różny: przepełnione śmietniki i brak odpowiedzialnych za ich usunięcie; wieczne problemy z przejezdnością samochodową w centrum miasta, brakiem przejścia dla pieszych w miejscu, w którym od wielu lat dobrze funkcjonowało czy też łamania przepisów ruchu drogowego przez przechodniów na nowo wybudowanej drodze.
Wszystkie sprawy były ważne lecz jedna z nich szczególnie przykuła moją uwagę. Zgłosiła się do mnie Pani doktor Agnieszka Pietrzyk, osoba niewidoma, która poprosiła mnie o zajęcie się sprawą uruchomienia w naszym mieście programu dla osób niepełnosprawnych, który polegałby na możliwości skorzystania przez te osoby z asystenta osoby niepełnosprawnej. Temat nie był mi obcy z uwagi na to, iż będąc członkiem organu opiniodawczo-doradczego jakim jest Powiatowa społeczna rada do spraw osób niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Elbląg poruszałem ten problem.
Tu należy przypomnieć, iż w naszym mieście w latach 2009-2011 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu korzystając z możliwości jakie dają środki unijne w ramach projektu systemowego „Od wykluczenia do usamodzielnienia” wprowadził do pracy z klientem różnego rodzaju usługi m.in.: asystenta rodziny, animatora, streetworkera, coacha osoby bezdomnej, trenera wsparcia sąsiedzkiego oraz asystenta osoby niepełnosprawnej.
Jednak projekt dobiegł końca, skończyło się unijne dofinansowanie a dodatkowo budżet miasta nie przewidywał finansowania tego typu zadania i w konsekwencji ponad sto tysięczny Elbląg został bez tego typu wsparcia. Nasuwa się pytanie. Czy taki asystent jest potrzebny ? – stanowczo twierdzę, że tak. Z racji wykonywania zawodu spotykam się bardzo często z osobami niepełnosprawnymi i zapewniam, że taka potrzeba istnieje. W związku z tym postanowiłem zająć się tą sprawą. Przede wszystkim chciałbym przybliżyć mieszkańcom naszego miasta sens i potrzebę wprowadzenia w Elblągu tego typu pomocy dla potrzebujących. Głównym zadaniem asystenta osoby niepełnosprawnej jest towarzyszenie oraz usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne osobom w ich środowisku. Asystent ma za zadanie podniesienie jakości życia podopiecznego w różnych dziedzinach. Działania swoje koncentruje na wykonywaniu codziennych czynności podopiecznego, wspieraniu kształtowania samodzielności, zapewnieniu rehabilitacji medycznej, psychologicznej i społecznej. Świadczone przez wykwalifikowanych specjalistów usługi pełniłyby funkcję kompensacyjną, w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności.
Należy wyjaśnić, iż do zadań asystenta mogłaby należeć pomoc w: • wyjściu, powrocie oraz dojazdach w wybrane przez klienta miejsce (np.: dom, praca, szkoła, Kościół, lekarz, urzędy, znajomi, rodzina, itp.), • wyjściu, powrocie oraz dojazdach na kursy i szkolenia zawodowe, • wyjściu, powrocie oraz dojazdach na wczasy lub turnusy rehabilitacyjne, • odbiorze podopiecznego z dworca i pomoc w dotarciu w wybrane miejsce, • wyjściu, powrocie oraz dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne, • robieniu zakupów (warunkiem tej usługi byłoby czynne uczestnictwo podopiecznego), • załatwieniu spraw urzędowych (np. usługi tłumaczy języka migowego, o ile urząd ich nie zapewnia, dotarcie z osobą niepełnosprawną do urzędu i dyskretna pomoc w kontaktach z urzędem), • korzystaniu z dóbr kultury: muzeum, teatr, kino, koncert, itp., • czytaniu prasy, książek lub korespondencji, osobom niezdolnym do samodzielnego czytania, • pisaniu pism, listów osobom niewidomym, bądź niezdolnym do samodzielnego pisania ręcznego, czy komputerowego, • korzystaniu z zajęć sportowych i obiektów sportowych: basen, siłownia i inne sporty itp.
Wyżej wymieniony katalog usług jest przykładowy, nie zamyka on spectrum świadczonych usług osobom niepełnosprawnym przez asystenta. Myślę, iż nasze miasto powinno podążać śladem innych, które wprowadziły takie usługi na swoim terenie (Warszawa, Białystok, Płock, Częstochowa). Nadrzędnym zadaniem nas „pełnosprawnych” powinna być aktywizacja niepełnosprawnym, włączenie ich w życie społeczne. Do tego mógłby doprowadzić Program „Asystent Osoby Niepełnosprawnej”, który zasługuje na to aby zaistniał w naszym mieście dla dobra nas wszystkich, ponieważ nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować pomocy innego człowieka.
Reasumując, zasadniczym celem tego Programu byłoby umożliwienie niepełnosprawnym mieszkańcom Elbląga pełnienie wszystkich ról społecznych poprzez wsparcie ich w tych momentach, gdy sami nie mogą sobie poradzić z uwagi na istniejące bariery architektoniczne, komunikacyjne czy mentalne. Jednocześnie podniosłoby to jakość życia tych osób. Pomoc tym osobom powinna być priorytetem, dlatego też apeluję do Decydentów, instytucji, organizacji pozarządowych aby wsparli tę inicjatywę i pomogli uruchomić w naszym mieście taki Program.
Wojciech Rudnicki
radny SLD w Radzie Miejskiej