Czy przyczyny zaniku miesiączki zawsze wiążą się z jakąś chorobą?
Zdarza się czasem tak, że nasz organizm nie działa, jak powinien. Różne są tego przyczyny i różnie się to objawia. Mówimy o takich nieprawidłowościach w przypadku przepracowania, chorób, zmęczenia, bezsenności, problemów psychicznych i wielu innych. Przykładem nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu u pań jest czasem zatrzymanie miesiączki. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?
Czym jest wtórne zatrzymanie miesiączki?
Gdy mówimy o kobiecie, jaka do tej pory miesiączkowała normalnie i nagle nastąpiło zatrzymanie miesiączki, to mówimy o wtórnym zatrzymaniu miesiączki. W takim wypadku należy udać się do lekarza, jaki pomoże ustalić przyczyny zaniku menstruacji. Pierwszą przyczyną, jaka oczywiście kojarzy się z zanikiem miesiączki, jest ciąża, a kolejną jest menopauza. I w pierwszej kolejności to właśnie te dwie rzeczy brane są pod uwagę i to je trzeba potwierdzić bądź wykluczyć.
Choroby i ich wpływ na zaburzenia miesiączkowania
Niektóre choroby mogą być przyczyną zaburzeń miesiączkowania, dlatego trzeba sprawdzić między innymi czy nie cierpimy na nadczynność albo niedoczynność tarczycy. Te dwa schorzenia mogą czasem występować, nie dając mocno uciążliwych objawów, dlatego możemy nie wiedzieć, że na nie cierpimy. Kolejnym podejrzanym może być zespół Ashermana, jaki powoduje, że wewnątrz macicy tworzą się zrosty, choroba ta w konsekwencji może doprowadzić do bezpłodności, dlatego trzeba jak najszybciej poddać się leczeniu.
Cukrzyca również może spowodować zaburzenia w miesiączkowaniu, tak samo, jak guzy jajników czy nadnerczy. Z kolei w przypadku zespołu policystycznych jajników, także dochodzi do zatrzymania miesiączki i problemów z zajściem w ciąże. Choroba ta polega na tym, że pęcherzyk Graafa nie rozwija się prawidłowo, a obumiera. Nie wytwarza się komórka jajowa, a na jajnikach tworzą się torbiele. Nieleczony problem może się pogłębiać, dlatego warto zasięgnąć porady lekarza.
Jak nasza waga wpływa na miesiączkowanie?
Jednak czasem przyczyna jest bardziej prozaiczna i nie wiąże się z ciężką chorobą. Czasami problemem może być nieprawidłowa waga ciała. Chodzi zarówno o zbyt małą wagę, jak i zbyt dużą. W jednym i drugim przypadku może bowiem dojść do zatrzymania miesiączkowania. Gdy mowa o takich zaburzeniach, jak bulimia czy anoreksja to niestety pojawiają się kłopoty z regularnym miesiączkowaniem. Tkanka tłuszczowa uwalnia bowiem substancje podobne do hormonów, jakie regulują pracę jajników. W wyniku zaniku tkanki tłuszczowej praca ta jest zaburzona. Tak samo w przypadku zbyt dużej ilości tłuszczu w ciele, dochodzi do zaburzeń, w wyniku których praca pęcherzyków jajnikowych nie przebiega normalnie i owulacja zanika.
To tylko niektóre z przyczyn, jakie mogą powodować brak miesiączki. Na pewno pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest pójście do lekarza i sprawdzenie, co może powodować takie zaburzenia. Nie powinno się pod żadnym pozorem bagatelizować takiej przypadłości.